Tech

Autobusy bez kierowcy wyjadą na drogi. "Zawsze będziemy potrzebować kierowców"

Tech

bestmile.comSzwajcaria wiosną przyszłego roku rozpocznie testy autobusów bez kierowcy

Technologia przekracza kolejne granice. W Szwajcarii trwają bowiem prace nad wypuszczeniem na drogi autonomicznych autobusów - informuje Business Insider.

Mają one wyjechać na drogi wiosną przyszłego roku w ramach dwuletnich testów, w trakcie których sprawdzane będzie, jak pojazdy funkcjonują w rzeczywistym ruchu.

Autobusy będą miały miejsce dla 9 pasażerów i należy zaznaczyć, że będzie to pierwsza taka próba autonomicznej jazdy w transporcie publicznym w Szwajcarii.

"Będziemy potrzebować kierowców"

Inicjatorem tego projektu jest startup BestMile założony przez dwóch absolwentów szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego. Anne Koymans oraz Raphael Gindrat poinformowali w oświadczeniu, że ich technologia pozwala na "kontrolę pojazdów autonomicznych na tej samej zasadzie, jak w przypadku wieży kontrolnej na lotniskach".

Według założeń autonomiczne autobusy mają znaleźć się we flocie szwajcarskiej firmy autobusowej Postbus.

Władze transportowe w Szwajcarii uspokajają jednak, że autobusy bez kierowców nie mają na celu pełnego zastąpienia obecnych pracowników transportu publicznego.

- Zawsze będziemy potrzebować kierowców - mówi rzeczniczka PostAuto Valerie Gerl w rozmowie z "Tribune de Geneve". - Chcemy połączyć miejsca, do których obecnie nie docierał transport publiczny - dodaje.

Zaawansowane projekty

Jak przypomina Business Insider: Google, Apple, Tesla, Mercedes-Benz, czy Volvo już od dłuższego czasu pracują nad rozwojem autonomicznych jak i półautonomicznych możliwości jazdy samochodami osobowymi.

Google zaprezentowało niezwykły samochód:

Autor: mb / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: bestmile.com