Sztuczna inteligencja odnajdzie oszustów podatkowych. I odpowie na pytania

Tech

Sztuczna inteligencja zmieni przyszłość. Powstaną nowe zawody
wideo 2/4

Japoński fiskus planuje wykorzystywać sztuczną inteligencję do automatycznego wyszukiwania osób mogących popełniać przestępstwa podatkowe, a także do odpowiadania na pytania podatników - informuje dziennik "Japan Times".

Wsparcie informatycznych systemów japońskiej agencji podatkowej jest według niej niezbędne, ponieważ liczba firm wzrosła o 30 proc. wobec poziomu z 1989 r., natomiast zatrudnienie w urzędzie zmalało. Algorytmy informowałyby podatników, jeżeli kwoty deklarowane w zeznaniach podatkowych wskazywałyby na potencjalne nieprawidłowości. System byłby w stanie odpowiadać na pytania związane ze sprawami podatkowymi za pośrednictwem mediów społecznościowych i poczty elektronicznej.

To przyszłość

Z raportu "Przygotowanie do przyszłości sztucznej inteligencji”, który opracowali analitycy z administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych wynika, że sztuczna inteligencja zmieni dotychczasowy kształt rynku pracy. Z jednej strony automatyzacja może oznaczać lepszą wydajność i potencjał tworzenia bogactwa. Z drugiej strony, może zastąpić wielu pracowników i zmniejszyć zapotrzebowanie na ich umiejętności. Do najbardziej zagrożonych należą zajmujący stanowiska najniższego szczebla - ocenili eksperci.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock