Elon Musk chce wyprzedzić rząd. Planuje prywatną wyprawę na Marsa

Tech

TVN TurboPolski projekt Hyperloop w finale konkursu SpaceX

Elon Musk, charyzmatyczny szef między innymi SpaceX i Tesli, zapowiedział, że do roku 2024, wcześniej niż rządowa NASA, zorganizuje prywatną wyprawę na Marsa - poinformował w piątek dziennik "Wall Street Journal".

46-letni Musk inwestor i wynalazca podzielił się swoimi planami z uczestnikami Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (International Astronautical Congress 2017) w Adelajdzie w Australii. Prezentacja Elona Muska była transmitowana w internecie.

Podbój Marsa

Odległym planem Muska jest zbudowanie miasta na Marsie. Miliarder opowiadał o swoim marzeniu już w zeszłym roku. Do roku 2022 mają na Czerwoną Planetę dotrzeć dwie pierwsze misje z ładunkami. W pierwszej kolejności chodzi o odnalezienia źródeł wody.

Plan rozbudowy miasteczka SpaceX opublikował w formie krótkiego filmiku:

W planach mają pomóc dostarczone przez SpaceX rakiety BFR, które mogą m.in. transportować na orbitę ładunki o masie nawet do 150 ton.

Fundusze

W celu zgromadzenia funduszy na podbój Czerwonej Planety szef i główny dyrektor technologiczny SpaceX zamierza stworzyć komercyjną flotę statków kosmicznych, które będą świadczyły usługi satelitarne i kosmiczne rządom i firmom posiadającym satelity. Dodatkowym źródłem dochodów i kapitału na wyprawę na Marsa, jak przewiduje urodzony w RPA miliarder mieszkający obecnie w Kalifornii, będzie organizowanie "już za dwa lata" kosmicznych wypraw turystycznych. Zdaniem niezależnych ekspertów, cytowanych na łamach dziennika "Wall Street Journal", załogowa wyprawa na Marsa będzie kosztowała co najmniej 10 mld dolarów. Elton Musk z fortuną szacowaną w czerwcu br. na 16,5 mld dolarów zajmuje obecnie 80. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata magazynu "Forbes".

Autor: ps/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl