Dziś startuje YouTube Gaming. Google walczy z Amazonem o fanów gier

Tech

YouTube Gaming wystartuje o godz. 19.00 polskiego czasu

Dzisiaj wieczorem wystartuje YouTube Gaming - specjalne miejsce dla fanów gier. Dzięki serwisowi Google'a będą mogli na żywo śledzić transmisję ze zmagań innych graczy w wirtualnym świecie oraz transmitować w czasie rzeczywistym swoje gry. Internetowy gigant chce w ten sposób przyciągnąć jeszcze więcej użytkowników do swojego serwisu. I uszczknąć kawałek z tego obiecującego rynku.

Debiut YouTube Gaming zaplanowano na godz. 19.00 polskiego czasu. Serwis będzie dostępny przez specjalną aplikację na urządzenia mobilne oraz stronę internetową.

Gry wideo przyciągają do YouTube miliony użytkowników, którzy na ich oglądaniu spędzają miliardy godzin miesięcznie. Również Felix Kjellberg, znany jak PewDiePie, który ma najwięcej "followersów" na YouTube, jest graczem.

Duża biblioteka

Platforma automatycznie zbiera i grupuje wszystkie treści związane z grami, które są dostępne na serwisie YouTube, tak aby użytkownicy szybko mogli wyszukać najpopularniejsze filmy dla swojego ulubionego tytułu.

YouTube Gaming powstał na bazie HTML-a 5 i strumieniuje materiały wideo w rozdzielczości 1080p z prędkością 60 klatek na sekundę. Według zapowiedzi, w bazie serwisu znajdzie się ok. 25 tys. gier.

Nowością, która ma przyciągnąć użytkowników konkurencyjnych serwisów, jak Daily Motion a w szczególności Twitcha, jest tryb DVR, dzięki któremu można przewijać filmy wstecz i zatrzymywać je w każdej chwili.

Usługa w pierwszej kolejności wystartuje w USA i Wielkiej Brytanii, następnie trafi do wszystkich krajów, w których jest dostępny klasyczny YouTube.

Walka gigantów

YouTube Gaming ma być najgroźniejszym konkurentem Twitcha, o którego rok temu Amazon wygrał walkę z... Google.

Ale to nie pierwsza oferta YouTube skierowana do konkretnych użytkowników. Fani muzyki mogą korzystać z Music Key, a w lutym Google uruchomił w USA YouTube Kids - aplikację przeznaczoną dla najmłodszych. Jednak zdaniem aktywistów stanowi ona zagrożenie dla rozwoju dzieci, bo - według nich - można tam znaleźć materiały zawierające m.in. treści o charakterze seksualnym oraz dowcipy o pedofilii.

YouTube zablokuje wytwórnie płytowe? "Cios w niezależność":

Autor: tol / Źródło: Ars Technica, BBC News