I ty możesz paść ofiarą podstępnych SMS-ów. Pięć rad, jak się ustrzec

Tech

ShutterstockSprawdź, jak ustrzec się przed nieuczciwymi SMS-ami

SMS-owi cyberprzestępcy potrafią być naprawdę niebezpieczni. Nie tylko wyłudzają pieniądze z wiadomości zwrotnych, lecz także dane i hasła do kont bankowych. Podpowiadamy, jak się ustrzec przed takimi niepożądanymi wiadomościami.

1.Nie podawaj danych poufnych

Twój usługodawca z pewnością nie poprosi cię o poufne dane personalne.

Jeżeli dostajesz więc SMS-a z prośbą o podanie loginu czy hasła do konta bankowego, niemal na pewno kryje się za nimi jakiś oszust.

2. Nie wierz w łatwe wygrane

Inną formą oszustwa jest rozsyłanie wiadomości z informacją o nagrodach pieniężnych czy rzeczowych. Proszą w nich zazwyczaj o wiadomość zwrotną, która może nas słono kosztować. Często są to wiadomości o podwyższonej płatności, która sięga nawet 30 zł.

Lepiej sprawdzić regulamin, zanim weźmiemy udział w konkursie. Jeśli mowa w nim o płatnych SMS-ach, powinna być tam też informacja o ich ilości.

3. Masz prawo do rezygnacji

Firmy, które zajmują się masową wysyłką SMS-ów są zobowiązane różnego rodzaju przepisami. Przewidują one m.in. możliwość rezygnacji z subskrypcji. Oznacza to, że każdy odbiorca musi mieć prawo do nieodpłatnego wypisania się z basy.

4. Włącz blokadę

Zanim staniemy się ofiarą SMS-owych oszustw, warto zastosować pewne prewencyjne rozwiązania. Przykładowo, możemy zażądać od naszego operatora, by zablokował wszystkie numery o podwyższonej płatności, bądź nałożył specjalny limit na tego rodzaju usługi.

5. Sprawdź nadawcę

UOKiK sugeruje, że sygnałem ostrzegawczym może być np. brak danych kontaktowych przedsiębiorcy lub dane nieprawdziwe, których nie da się zweryfikować w internetowych rejestrach (dostępne są wyszukiwarki: osób fizycznych prowadzących działalność i spółek). „Zdecydowanie nie należy zawierać umowy za pośrednictwem strony, na której brakuje danych przedsiębiorcy” - przestrzega urząd. Ponadto można skorzystać z prowadzony przez Prezesa UKE wykaz numerów usług o podwyższonej płatności. Znając numer telefonu, wystarczy za pomocą wyszukiwarki znaleźć podmiot, który za taką drogą wiadomość odpowiada.

Zobacz: Miażdżący raport NIK. Dane milionów Polaków łatwym celem dla hakerów (Film z 16.05.2016)

Miażdżący raport NIK. Dane milionów Polaków łatwym celem dla hakerówTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock