Specjalna aplikacja na Euro 2016. Ostrzeże kibiców przed terrorystami

Aplikacja na Euro 2016
Aplikacja na Euro 2016
TVN24 BiS
TVN24 BiSAplikacja na Euro 2016

Francuskie MSW poinformowało w środę o uruchomieniu specjalnej aplikacji o nazwie SAIP, która ma ostrzegać kibiców na Euro 2016 przed zagrożeniem terrorystycznym. Za jej pomocą będzie można też szybko wezwać pomoc.

- Nowa aplikacja będzie dostępna przez telefon komórkowy za pośrednictwem AppStore i Google Play. Jeśli aktywujemy swoją lokalizację i wybierzemy region, z którego chcemy dostawać informacje, to w razie zagrożenia dostaniemy powiadomienie. Aplikacja przygotowana jest specjalnie na Euro 2016 - wyjaśniał Michel Delpuech z francuskiego MSW.

Aplikacja jest dostępna w językach angielskim i francuskim.

Duży nacisk na bezpieczeństwo

Sprawy dotyczące bezpieczeństwa podczas imprezy skupiają bardzo dużo uwagi. Wszystko przez wydarzenia z ostatnich miesięcy, w tym zamachy terrorystyczne w Paryżu z 13 listopada ubiegłego roku, w wyniku których śmierć poniosło 130 osób. Doszło do nich m.in. w pobliżu Stade de France, gdzie toczył się wówczas towarzyski mecz Francji z Niemcami. Wiosną z kolei o muzułmańskich terrorystach zrobiło się głośno po ataku na lotnisku w Brukseli. W zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom Euro i kibicom zaangażowanych będzie ponad 90 tys. osób, w tym 77 tys. policjantów, ok. 10 tysięcy specjalnie szkolonych prywatnych agentów ochrony, także 10 tys. żołnierzy, którzy obecnie stacjonują w miastach, gdzie rozgrywane będą mecze. Każda osoba wchodząca na stadion będzie przeszukana od stóp do głów, a wokół obiektu powstały cztery strefy bezpieczeństwa - zapewnił Philippe Galli, prefekt Seine-Saint-Denis, gdzie znajduje się główny obiekt ME, na którym rozegranych zostanie siedem meczów, w tym Polska - Niemcy. Podczas ME na Stade de France pracować będzie od 1000 do 1300 stewardów, około 20 procent więcej niż zazwyczaj. Na stadionie i w bezpośrednim jego otoczeniu pełnić będzie służbę około tysiąca funkcjonariuszy sił porządkowych. W obserwacji najbliższego otoczenia pomagać będzie około 50 dodatkowo zainstalowanych kamer. Na Polach Marsowych, w pobliżu wieży Eiffla, powstała wielka Strefa Kibica, mogąca pomieścić 92 tys. fanów. Strefa jest całkowicie ogrodzona, monitorowana przez 40 kamer. Przy bramkach wejściowych i wyjściowych będzie obowiązywał podwójny system kontroli tożsamości. Nad bezpieczeństwem kibiców będzie czuwać 400 agentów cywilnych wewnątrz strefy oraz znacznie silniejsze siły policyjne i żandarmerii w najbliższej okolicy.

Autor: ToL//km / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości