TVN24 Biznes | Tech

Spadki właściciela Facebooka warte więcej niż reszta spółek na nowojorskiej giełdzie

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, CNN

Mocne spadki na Wall Street. Czwartkowa sesja przerwała serię czterech wzrostowych dni z rzędu. Wyprzedaż dotknęła szczególnie spółki z branży technologicznej po niezadawalających wynikach kwartalnych Meta Platforms, właściciela Facebooka. Jak pisze CNN - kapitalizacja rynkowa Meta spadła o kwotę większą niż całkowita wycena większości spółek publicznych na nowojorskiej giełdzie. Wartość udziałów Marka Zuckerberga w spółce spadła o ponad 30 miliardów dolarów, a on sam spadł w rankingu miliarderów Bloomberga.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,45 proc., do 35.111,16 pkt.

DJI

S&P 500 na koniec dnia stracił 2,44 proc. i wyniósł 4.477,43 pkt.

SP500

Nasdaq Composite zniżkował 3,74 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.878,82 pkt.

NASDAQ

Wall Street. Meta z dużymi spadkami

- Sektor technologiczny wszedł w 2022 rok z jednymi z najgorszymi nastrojami od czasu krachu dotcomów ponad dwie dekady temu. Jednak największe amerykańskie marki technologiczne nadal dostarczają odpowiedzi, których oczekuje rynek, czyli lepszych od oczekiwań wyników finansowych – powiedział Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

- Facebook to fundament zaufania. To spółka znajdująca się w posiadaniu bardzo szerokiego grona inwestorów jako kluczowa część portfela, więc kiedy ma tak trudne czasy jak teraz, to niszczy zaufanie do całości rynku. Podstawowe obecnie pytanie brzmi, czy to problemy specyficznie związane z Meta, czy znajdą one przełożenie na inne spółki - powiedział JJ Kinahan, główny strateg rynkowy z TD Ameritrade.

Meta Platforms podczas czwartkowej sesji spadła o ponad 26 proc., zmniejszając o prawie 240 miliardów dolarów wartość rynkową. To największy dzienny spadek notowań akcji tej spółki. Dawny Facebook pokazał gorsze od oczekiwań zyski za czwarty kwartał 2021 roku oraz rozczarowujące prognozy przychodów na pierwszy kwartał 2022 roku.

Zysk Mety na akcję wyniósł 3,67 USD wobec oczekiwanych przez rynek 3,84 USD. Przychody koncernu wyniosły 33,67 mld USD, a rynek spodziewał się, że sięgną 33,4 mld USD.

W ostatnim kwartale 2021 roku Facebook stracił około pół miliona aktywnych, dziennych użytkowników - ich liczba spadła z 1,930 mld do 1,929 mld. To pierwszy spadek tego wskaźnika w 18-letniej historii serwisu.

Liczba miesięcznych użytkowników Facebooka pozostawała na względnie stałym poziomie 2,91 mld. Według szacunków, przychody spółki Meta w czwartym kwartale były w przedziale 27-29 mld dolarów. Podczas gdy analitycy spodziewali się przychodów w wysokości 30,15 mld dolarów - wynika z danych firmy Refinitiv.

Oszałamiający spadek wartości przypomina o tym, jak ogromny jest gigant technologiczny. Jak pisze portal telewizji CNN kapitalizacja rynkowa Meta spadła o kwotę większą niż całkowita wycena większości spółek publicznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Meta obniża prognozy zysków

Meta prognozuje, że w pierwszym kwartale 2022 roku jej przychody znajdą się w przedziale od 27 mld USD do 29 mld USD. Analitycy spodziewali się, że w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku koncern będzie miał 30,15 mld USD przychodów.

W dół szły również akcje innych portali mediów społecznościowych - Snap tracił 19 proc., a Twitter 5,5 proc.

- Obniżenie prognozy zysków przez Meta i inne firmy zaskoczyło rynki. Wyprzedaż w sektorze technologii rozszerzyła się w czwartek na inne branże, a gdy Fed przygotowuje się do podniesienia stóp procentowych, możemy zaobserwować większą zmienność w przyszłości - powiedział Kenneth Broux, strateg w Societe Generale w Londynie.

Honeywell szedł w dół ponad 7 proc. Przychody spółki w czwartym kwartale sięgnęły 8,66 mld USD, a rynek szacował je na 8,73 mld USD

.Akcje Spotify spadły około 17 proc. Serwis streamingu audio opublikował słabszą niż oczekiwano prognozę wzrostu liczby stałych abonentów.

Zuckerberg spada w rankingu Bloomberga

Jeszcze przed wczorajszym zamknięciem sesji Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka był na siódmym miejscu w rankingu Bloomberg Billionaires Index. Teraz po tym, jak jego udziały w spółce potaniały o o ponad 30 miliardów dolarów - Zuckerberg zamyka pierwszą dziesiątkę miliarderów z majątkiem około 90 miliardów dolarów. Na pierwszym miejscu jest Elon Musk, z portfelem wycenianym na 231 miliardów dolarów.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Sergei Elagin/Shutterstock

Pozostałe wiadomości