SpaceX opóźnia cumowanie. Przez błąd w systemie GPS

Tech


W związku z błędem systemu nawigacji amerykańska firma SpaceX podjęła decyzję o opóźnieniu cumowania towarowego statku kosmicznego Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Operacja zostanie najprawdopodobniej ponowiona w czwartek.

Jak podało SpaceX, statek Dragon znajdował się w odległości około 1,6 km od ISS kiedy wystąpił błąd w systemie GPS. Komputery pojazdu wstrzymały automatycznie zbliżenie się do ISS. W związku z tym błędem SpaceX podjęła decyzję o przerwaniu podejścia i wycofaniu statku. Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała później, że nikomu z sześcioosobowej załogi ISS nie groziło niebezpieczeństwo.

Kolejna próba

SpaceX podkreśla, że zna przyczyny zaistniałego problemu i postara się go rozwiązać przed następną próbą dokowania do ISS, która ma być podjęta w czwartek. To pierwszy raz kiedy SpaceX musiała w ostatniej chwili odwołać podejście do stacji kosmicznej. Misje tego typu prowadzi od 2012 roku. Statek Dragon wiezie 2,5 tony ładunku złożonego z zapasów i materiałów do badań dla astronautów na ISS. Wcześniej w środę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rosyjska rakieta nośna Sojuz-U ze statkiem Progress MS-05, który również ma dostarczyć zaopatrzenie na ISS. Dotrze on do ISS w piątek. Obecnie na ISS przebywa sześciu astronautów: trzech z Rosji, dwóch ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Francji

Autor: tol/ms / Źródło: PAP