Tech

Sony potępia cyberatak hakerów

Tech

freeimages.comDo cyberataku przyznali się hakerzy z grupy o nazwie Strażnicy Pokoju (GOP)

Kazuo Hirai, prezes Sony potępił atak hakerów na jego firmę, który doprowadził do wycofania z kin filmu “The Interview”. Podczas wystąpienia w czasie targów CES w Las Vegas pochwalił też pracowników, którzy postawili się cyberprzestępcom.

Prezes Sony stwierdził, że jest dumny z tych pracowników, którzy mieli odwagę zmierzyć się z szantażem hakerów. - Sony padło ofiarą jednego z najbardziej okrutnych ataków cybernetycznych w najnowszej historii - mówił Kazuo Hirai, prezes Sony w czasie targów CES w Las Vegas.

Cyberatak

Atak hakerów na firmę Sony Pictures doprowadził do odwołania premiery komedii "The Interview”. Tematem filmu jest zamach na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. Pjongjang uznał komedię za obraźliwą.

Do cyberataku przyznali się hakerzy z grupy o nazwie Strażnicy Pokoju (GOP). Zagrozili oni też atakami, porównywalnymi z 11 września 2001 roku, jeśli film wejdzie na ekrany kin. "The Interview" miał mieć premierę w USA w okresie świątecznym.

Rekordy popularności

Wielkie ogólnokrajowe sieci kin zrezygnowały z wyświetlania filmu po groźbach zamachów i innych aktów przemocy ze strony hakerów, ale film został udostępniony w internecie, wszedł też na ekrany małych kin i bije wszelkie rekordy popularności.

Pjongjang od początku zaprzeczał, jakoby stał za tym atakiem. Jednak USA zapowiedziały, że "w wybranych przez siebie miejscu i czasie odpowiedzą" na ten akt agresji.

Sankcje

Kilka dni później Stany Zjednoczone nałożyły na Koreę Płn. sankcje. Były one wymierzone w trzy firmy oraz dziesięciu przedstawicieli północnokoreańskich władz, w tym osoby pracujące w Iranie, Syrii, Chinach, Rosji i Namibii.

Amerykańskie władze podały, że decyzja ta jest reakcją "na liczne prowokacje (Pjongjangu), a zwłaszcza na cyberatak na Sony Pictures".

Świat Technologii: atak hakerów na Sony
Świat Technologii: atak hakerów na SonyTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com

Pozostałe wiadomości