Zamieszkaj w ekojaju. Słowacki dom przyszłości za 10 tys. zł

TVN24 Biznes

ecocapsule.skEkokapsułę można ustawić niemal wszędzie

Życie w małej, zasilanej energią słoneczną kapsule to już nie tylko pieśń przyszłości i marzenie projektantów. Taki dom stworzyli Słowacy. Autorom projektu udało się stworzyć samowystarczalny dom w kształcie jaja, który można zabrać w dowolne miejsce na świecie. Jego koszt ma nie przekraczać 10 tys. zł.

Ekokapsuła (Ecocapsule) została zaprojektowana przez słowacką firmę Nice Architects. Jak twierdzi producent, mogą w niej komfortowo mieszkać dwie osoby. Mobilny dom ma dwa okna i jest wyposażony w łóżko, aneks kuchenny, łazienkę z prysznicem i toaletą, stół oraz krzesła.

W kapsule mogą komfortowo mieszkać dwie osobyecocapsule.sk

Samowystarczalna

Co najważniejsze, każda kapsuła jest w pełni samowystarczalna, dzięki baterii zasilanej energią słoneczną. Panele słoneczne o powierzchni 2,6 metra kwadratowego dostarczają 600W energii, a turbina wiatrowa generuje energię o mocy 750W.

Jajowate mieszkanie jest także wyposażone w baterię o pojemności 9,744 Wh. Ponadto, ekologiczny dom posiada system zbierania wody deszczowej w specjalnym zbiorniku.

Kapsułę można zabrać ze soba w dowolne miesjce na świecieecocapsule.sk

Dom ma 445 cm długości 220 cm szerokości i 256 cm wysokości. Waży 1,5 tony.

Projekt Ekokapsuły zostanie przedstawiony w tym miesiącu na targach w Wiedniu. Firma poinformowała, że pierwsze domy mają być gotowe pod koniec 2015 roku. Koszt kapsuły wraz z transportem to ok. 2 tys. 400 dolarów.

Koszt kapsuły to ok. 2400 dolarówecocapsule.sk

Autor: tol / Źródło: The Huffington Post, Mashable

Źródło zdjęcia głównego: ecocapsule.sk