Siri będzie mówił także po rosyjsku. Apple nie odpuszcza wschodniego rynku

Tech

CC BY Flickr | Lydia FizzApple rozszerza wersje językowe Siri

Siri, osobisty wirtualny asystent i nawigator Apple'a uczy się mówić po rosyjsku - pisze CNN Money. Nowa wersja w sześciu nowych językach ma być dostępna pod koniec roku.

Jak czytamy, deweloperska wersja oprogramowania Apple - OS 8,3 zawiera nowe opcje językowe dla Siri. Oprócz języka rosyjskiego przygotowywana jest także wersja w języku portugalskim, szwedzkim, tureckim i w trzech innych.

Kilka języków

Program rozpoznający głos został po raz pierwszy uruchomiony w 2011 roku, w angielskiej wersji językowej. Obecnie Siri może komunikować się w dziewięciu językach - w hiszpański, niemiecki, japoński i mandaryński. Jak pisze CNN Money, plotki o nowych dodatkach językowych pojawił się w ubiegłym roku, kiedy Apple rozpoczął poszukiwanie pracowników. Ogłoszenia zostały wyemitowane w kilku językach - m.in. po rosyjski, brazylijsku, portugalsku, szwedzku i turecku. Apple nie ujawnia jeszcze, kto zostanie głosem nowych wersji Siri. W oryginalnej, amerykańskiej głosu użycza aktorka Susan Bennett. Wersja brytyjska obdarzona została głosem Jona Briggsa. Uaktualnienie wersji Siri ma być dostępne jeszcze w tym roku. Rosyjska wersja nawigatora z pewnością znajdzie odbiorców. Apple rozszerzał swoją działalność w Rosji - w zeszłym roku wyeksportował ponad 3 mln iPhone'ów. Choć, dziś w robieniu biznesu przeszkadzają sankcje. W grudniu ubiegłego roku firma była zmuszona do zamknięcia swojego rosyjskiego sklepu internetowego. Wszystko z powodu spadku wartości rubla. Kilka dni temu sklep został otwarty, a iPnone kosztuje już 35 proc. więcej niż w zeszłym roku.

Autor: mn//km / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: CC BY Flickr | Lydia Fizz