Sieć komórkowa na ŚDM obsłuży nawet 3 mln osób. Będzie darmowe wi-fi

Tech

ShutterstockW czasie ŚDM z internetu i telefonii może korzystać 2-3 mln osób

Nawet 2-3 miliony osób mogą korzystać z sieci telefonicznej w czasie Światowych Dni Młodzieży. W różnych miejscach Krakowa pielgrzymi dostaną dostęp do bezpłatnego internetu poprzez sieć wi-fi, będą mogli też naładować telefony.

Operator telefonii komórkowej Orange Polska zakończył rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej na Światowe Dni Młodzieży. Sieć mobilna zainstalowana w Campusie Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki została przygotowana na obsłużenie nawet 2,5-3 mln pielgrzymów. Rozbudowano i zrekonfigurowano także sieć mobilną w Krakowie.

Orange jest partnerem strategicznym i technologicznym Światowych Dni Młodzieży, odpowiada za doprowadzenie do Brzegów tymczasowej infrastruktury telekomunikacyjnej i energetycznej. Operator na czas ŚDM uruchomi sześć tzw. stref Orange. W różnych miejscach Krakowa pielgrzymi dostaną dostęp do bezpłatnego internetu poprzez sieć wi-fi, będą mogli też naładować telefony.

Campus Misericordiae

W Campusie Misericordiae wszyscy czterej operatorzy komórkowi działający w Polsce ustawili wspólnie 10 tymczasowych masztów telekomunikacyjnych. Kolejne dwa stanęły w rejonie krakowskich Błoń. Na każdym z nich znalazły się stacje bazowe BTS należące do wszystkich operatorów. - Potrzeby zostały zwymiarowane na podstawie danych otrzymanych na początku od organizatora, przyświecała nam więc idea, aby w Brzegach zapewnić łączność dla 2,5-3 mln użytkowników. Te 10 stacji, które tam posiadamy są już z zapasem, teoretycznie więc powinniśmy się czuć bezpieczni - oceniła Justyna Adamczewska, dyrektor programu ŚDM w Orange. Jak ocenił Dariusz Kowalczyk-Tomerski, prezes spółki zależnej Teltech, która odpowiadała za budowę infrastruktury, przygotowanie terenu w Brzegach było ogromnym wyzwaniem organizacyjnym i technologicznym. - Mieliśmy 1,5 miesiąca na wybudowanie kilkudziesięciu kilometrów sieci w ciężkim terenie, często w błocie - zaznaczył. O

ŚDM coraz bliżej. Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów już jest w Polsce:

ŚDM coraz bliżej. Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów już jest w PolsceŚDM coraz bliżej. Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów już jest w PolscePAP / EPA

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock