Koreańczycy pokazali składany smartfon

Tech


Składane urządzenie umożliwiające przełączanie się pomiędzy trybem telefonu i tabletu. To jedna z nowości zaprezentowanych przez Samsunga. Smartfony ze składanym ekranem to nowe pole bitwy elektronicznych gigantów. Podobne urządzenie pokazali już w ubiegłym roku Chińczycy.

Samsung Galaxy Fold wyposażono w dwa wyświetlacze: mniejszy, zewnętrzny 4,6-calowy wykorzystywany w trybie telefonu, oraz stosowany w trybie tabletu wewnętrzny 7,3-calowy.

Zewnętrzna strona urządzenia zawiera potrójny aparat z teleobiektywem i obiektywem szerokokątnym (po 12 Mpix), ultraszerokokątnym (16 Mpix) oraz (po stronie małego wyświetlacza) 10-megapikselowy aparat do robienia selfie. Dodatkowa podwójna kamera (10 Mpix i 8 Mpix) znalazła się po stronie wewnętrznej, w górnej części zgięcia.

Chińczycy pierwsi

Za obsługę Galaxy Fold odpowiada specjalnie przystosowane oprogramowanie Android 9 Pie. Według zapewnień producenta system operacyjny może obsługiwać do trzech aplikacji równocześnie i pozwala na utrzymanie ciągłości działania przy przełączaniu się pomiędzy trybami telefonu i tabletu.

Samsung Galaxy Fold trafi do sprzedaży w Europie 3 maja. Urządzenie kosztuje małą fortunę. Jego ceny mają się zaczynać od 2 tys. euro, czyli równowartość 8660 złotych.

To nie pierwsze urządzenie ze składanym ekranem na rynku. Już w ubiegłym roku takie urządzenie zaprezentowała chińska firma Royole. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy trafi na rynek. Prace nad składanym telefonem w styczniu tego roku potwierdziło również chińskie Xiaomi.

Nowości od Samsunga

Składany smartfon, to niejedyna nowość pokazana w środę przez Samsunga. Koncern zaprezentował cztery nowe flagowe smartfony Samsung Galaxy. To modele, które mają rywalizować z iPhone'ami.

W linii znalazły się; podstawowy wariant S10 (6,1 cala, trzy tylne aparaty), budżetowy S10E (5,8 cala, dwa tylne aparaty) i większy S10 Plus (6,4 cala), a także przeznaczony na wybrane rynki telefon do obsługi sieci nowej generacji: S10 5G (6,7 cala, cztery tylne aparaty).

Smartfony korzystają z systemu operacyjnego Android 9 Pie z Samsung One UI. Telefony będą posiadały od 128 GB do 1 TB wbudowanej pamięci z możliwością jej rozszerzenia za pomocą karty microSD (z wyjątkiem wariantu 5G). Przedsprzedaż smartfonów Samsung Galaxy S10e, S10 i S10+ już wystartowała. Nie ma jednak dobrych informacji dla potencjalnych klientów z Polski. Przystosowany do obsługi szybkiej sieci bezprzewodowej nowej generacji wariant Galaxy S10 5G nie będzie dostępny w naszym kraju.

Samsung zaprezentował wczoraj także nową linię urządzeń ubieralnych. Obejmuje ona smartwatche Galaxy Watch Active, opaski Galaxy Fit i Galaxy Fit e oraz bezprzewodowe słuchawki Galaxy Buds.

Rynek

Samsung jest liderem rynku smartfonów. Z danych firmy badawczo-doradczej Gartner wynika, że w drugim kwartale ubiegłego roku sprzedano około 72 milionów urządzeń południowokoreańskiego koncernu.

Nowym wiceliderem została chińska firma Huawei, która po raz pierwszy w historii wyprzedziła Apple'a.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl