Samsung kupi BlackBerry? Oferta na ponad 7 mld dolarów

Tech

blackberry.comTak wygląda jednen z najnowszych produktów BlackBerry Passport

Samsung Electronics chce kupić firmę BlackBerry za 7,5 mld dolarów. Południowokoreański gigant technologiczny mógłby w ten sposób przejąc cenne patenty kanadyjskiego producenta, aby skuteczniej rywalizować z Apple - podaje agencja Reuters.

Producent sprzętu elektronicznego, w tym także smartfonów zaproponował zakup aktywów BlackBerry w zakresie cen 13,35-15,49 dolarów za akcję. Oznacza to, że akcjonariusze zarobiliby od 38 do 60 proc. w stosunku do aktualnej ceny giełdowej na każdej posiadanej akcji.

Będzie transakcja?

Rozmowy na temat transakcji są tajne, ale według informacji Reutersa przedstawiciele obu firm pracują z doradcami, aby omówić szanse osiągnięcia porozumienia. Jednak oficjalnie firma z siedzibą w kanadyjskim Waterloo nie potwierdza tych informacji. “Nie prowadzimy rozmów z Samsungiem w sprawie ewentualnej oferty zakupu BlackBerry” - podały w specjalnym komunikacie władze spółki. Również Samsung nie potwierdził tych informacji. “Doniesienia mediów o nabyciu BlackBerry są bezpodstawne” - podała rzeczniczka firmy.

Reakcja rynku

Po tym, jak informacja o planach przejęcia BlackBerry przez Samsunga opłynęła świat akcje kanadyjskiej firmy wzrosły o blisko 30 proc. Jednak po kilku godzinach handlu wzrost skurczył się do ponad 14 proc. W środę kanadyjska gazeta “Glob and Mail” informowała, że w ostatnich miesiącach BlackBerry uniknął kilku prób przejęcia. Po tych wydarzeniach kanadyjska firma zdecydowała się na wprowadzenie w życie planu restrukturyzacji, który podniósł wartość akcji, a jednocześnie zwiększył szanse na osiągnięcie wyższej ceny w negocjacjach.

Wykres akcji spółki BlackBerryMarketwatch.com

Dobry ruch?

Zdaniem ekspertów rynkowa pozycja BlackBerry jest mocniejsza po tym, jak koncern zdecydował się na inwestycje. Odrobił część udziałów w rynku, które wcześniej stracił na rzecz gigantów: Apple i Samsunga. - BlackBerry jest w okresie przejściowym, więc każda inwestycja jest ważnym wkładem na przyszłość - ocenia Brian Colellom analityk Morningstar.

Nowi klienci

Potęga Samsunga jako globalnego dostawcy smartfonów została zbudowana na rynku konsumenckim, na którym w ostatnich latach zrobiło się tłoczno. Konkurencja rośnie, a zyski są coraz mniejsze. Zdaniem analityka BGC Partners Colina Gillisa przejęcie BlackBerry może dać Samsungowi dużą przewagę i przynieść zwiększenie udziałów na rynku korporacyjnym, także poprzez przejęcie systemu bezpieczeństwa sieci i zarządzania ruchem e-maili dużych firm, instytucji rządowych i agencji wojskowych na całym świecie. - Obecnie pracownicy niezbyt często używają urządzeń i systemów Samsunga. Przejęcie byłoby szansą dla południowokoreańskiej firmy na mocne wejście w segment przedsiębiorstw - uważa Colin Gillis, analityk BGC Partners.

Patenty

Wraz z przejęciem BlackBerry Samsung nabyłby również bogate portfolio patentów. Chodzi o około 44 tys. patentów, które wyceniane są na 1,4 mld dolarów. Edward Snyder, dyrektor zarządzający Charter Equity Research ocenia, że taki ruch pomógłby Samsungowi w rywalizacji z Apple. - Jednak Samsung będzie musiał kupić całą firmę z jej wszystkimi patentami, nawet tymi, które nie są atrakcyjne - uważa Snyder.

Autor: msz//bgr / Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: blackberry.com