Samsung pokazał nowy flagowy smartfon. Galaxy S6 pokona iPhone'a?

Tech


Samsung zaprezentował swój najnowszy flagowy smartfon - Galaxy S6. Południowokoreański producent zaskoczył, bo odszedł od standardów, które wyznaczały poprzednie modele. Ten odważny krok ma pomóc Samsungowi w walce z największym konkurentem - firmą Apple.

To już szósta generacja smartfona Galaxy S. Nowy model zaprezentowany na targach w Barcelonie już na pierwszy rzut oka wyróżnia się wykonaniem. Poprzednie urządzenia z tej serii były wykonane z plastiku. Teraz Samsung postawił na bardziej szlachetne materiały. Nowy Galaxy to połączenie metalu i szkła. Nowy produkt będzie sprzedawany w dwóch wersjach. Pierwsza "standardowa" ma płaski ekran, w drugiej - nazwanej Edge - ekran jest zakrzywiony na krawędziach. Pozwala to np. szybciej wybrać ulubione kontakty. Galaxy S6 będzie wyposażony w dysk twardy o pojemności 32, 64 lub 128 GB. Co ważne w nowym modelu nie będzie możliwości rozszerzenia pamięci o dodatkową kartę mikro-SD (podobnie jak w iPhone'ach).

Dużo zmian

Samsung w nowym modelu postanowił też ulepszyć jakość zdjęć. Aparat z tyłu telefonu ma 16, a ten z przodu 5 megapikseli. Koncern zapowiadał, że znacznie ulepszył jakość zdjęć wykonywanych w słabym świetle, np. nocą. Ma w tym pomóc m.in. udoskonalona stabilizacja optyczna i nowoczesna przesłona f/1,9. Wewnątrz Galaxy S6 zainstalowano ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos i 3 gigabajty pamięci RAM. Wyświetlacz 5,1 cali ma rozdzielczość 2560x1440. Co ciekawe nowy model jest też cieńszy o 0,3 mm od najnowszego iPhone'a 6 - ma tylko 6,8 mm grubości. Nowy telefon ma być też mniej energochłonny. Ulepszono ładowanie jego akumulatora, które ma być dwukrotnie szybsze niż w przypadku głównego konkurenta, czyli iPhone'a 6. Samsung chwalił się też, że zaledwie 10 min ładowania wystarczy na 4 godziny normalnej pracy urządzenia. Nowością jest też to, że użytkownik sam nie będzie mógł wymienić baterii (poprzednie wersje miały taką mozliwość, co odróżniało je od produktów Apple'a). Zupełnie inny jest też interfejs telefonu. Z systemu Android usunięto zbędne aplikacje i dodatki. Całość jest prosta i - jak zapewnia producent - dużo bardziej czytelna.

Reakcja rynku

Nowy model Galaxy S6 został ciepło przyjęty przez recenzentów i ekspertów. Na dobre wiadomości pozytywnie zareagowali też inwestorzy na giełdzie. Akcje Samsunga po prezentacji podrożały o ponad 4 proc. Samsung Galaxy S6 trafi do sprzedaży 10 kwietnia. Urządzenie będzie dostępne od razu w 20 krajach.

Autor: msz//bgr / Źródło: Reuters,