Gigant pokazał nowe flagowce

Tech


Samsung wprowadza na rynek swoją najnowszą serię flagowców Galaxy S20. Lider rynku stawia przede wszystkim na ulepszony aparat i obsługę sieci 5G.

Największy na świecie producent smartfonów zaprezentował swoją najnowszą linię smartfonów na wtorkowej konferencji w San Francisco. Jak zauważa CNN, po raz pierwszy Samsung oferuje linię, w której wszystkie wersje smartfonów obsługują sieć 5G.

Samsung twierdzi, że decyzja o przejściu z linii S10 na linię S20 oznacza ukierunkowanie firmy na produkcję urządzeń nowej generacji w czasach, gdy coraz bardziej rozpowszechniania jest sieć 5G.

- Wkraczamy w nową dekadę, a 5G całkowicie zmieni sposób, w jaki się komunikujemy i doświadczamy otaczającego nas świata – powiedział prezes firmy TM Roh.

Trzy warianty

Ceny Samsunga S20 mają zaczynać się od 999,99 dolara (w Polsce 3949 złotych). Większy Galaxy S20+ ma kosztować minimum 1199,99 dolara (4399 złotych w Polsce), a model Ultra – 1399,99 dolara (równowartość niecałych 5500 zł - polski oddział Samsunga jeszcze nie podał ceny tego modelu).

Podstawowy model S20 posiada ekran o przekątnej 6,2 cala, Galaxy S20+ - 6,7 cala, a największy Galaxy S20+ Ultra – 6,9 cala.

Smartfony są dostępne w czterech kolorach – różowym (tylko w przypadku S20), niebieskim (S20 i S20+), szarym (wszystkie modele) i czarnym (S20+ i S20 Ultra).

Ulepszony aparat

Aparat najmniejszego S20 ma trzy obiektywy z tyłu, a większe S20+ i Ultra – cztery. Dodatkowo rozdzielczość głównej kamery w wersji Ultra ma mieć aż 108 MP. Dla porównania pozostałe dwa modele posiadają rozdzielczość po 64 MP.

Według Samsunga najważniejszą cechą charakterystyczną serii S20 jest jednak ulepszony zoom. Model S20 Ultra posiada funkcję zwaną "Space Zoom", pozwalającą powiększyć użytkownikowi obraz do 100x. Tymczasem dwa pozostałe modele oferują 30-krotny zoom. Firma twierdzi, że wszystkie trzy smartfony mogą znacznie powiększyć obraz bez uszczerbku dla jakości wykonanego zdjęcia.

Szef badań firmy doradczej CCS Insight w rozmowie z "The Guardian" ocenił, że Samsung "zdecydowanie przyspieszył, jeżeli chodzi o możliwości aparatu w nowej linii S20". Zaznaczył jednak, że w wielu obszarach południowokoreańska firma "jedynie dogoniła niektórych chińskich rywali".

Nową funkcją aparatu ma być też opcja Single Take, która umożliwia zarejestrowanie 10-sekundowego wideo i późniejszy wybór najlepszej klatki.

Smartfonami z najnowszej linii Samsunga będzie można też kręcić wideo w rozdzielczości Ultra HD 8K.

Bateria i wyświetlacz

Samsung oferuje też ulepszoną pracę baterii. Wszystkie trzy urządzenia mogą pochwalić się mocą baterii o 10 proc. większą w porównaniu do poprzedniej linii S10. Baterie linii mają pojemność odpowiednio 4000 mAh, 4500 mAh i 5000 mAh.

Smartfony mają mieć też wyświetlacz AMOLED, który umożliwi szybsze "przewijanie" kart aplikacji czy wyraźniejszy obraz video.

Galaxy Z Flip

Telefony z serii S20 nie są jednak jedynymi modelami zaprezentowanymi we wtorek przez Samsunga. Firma pokazała także nowy składany smartfon Galaxy Z Flip.

"Urządzenie przypomina telefony z przełomu lat 90. i początku tego wieku. Różnicą jest to, że po rozłożeniu smartfona ukazuje się jeden duży ekran o przekątnej 6,7 cala. Na przedniej części smartfona znajduje się okienko, na którym pojawią się powiadomienia" – pisze CNN.

Telefon jest dostępny w trzech kolorach: fioletowym, czarnym i złotym. W Polsce ma kosztować aż 6600 złotych.

"Firma ma nadzieje, że wprowadzenie na rynek najnowszego składanego smartfona odbędzie się bez wpadek" – zauważa CNN. Pierwszy taki telefon w ofercie południowokoreańskiej firmy, Galaxy Fold, pojawił się w sklepach po dużym opóźnieniu i wielu skargach np. na pękający przy składaniu ekran.

Lider rynku

Podobnie jak w 2018 roku Samsung zakończył 2019 rok jako lider w sprzedaży smartfonów - wynika z danych IHS Markit. Firma z Korei Południowej w minionym roku sprzedała 294,8 mln telefonów. To wzrost o 1,7 proc. w porównaniu z 289,9 mln sztuk w 2018 roku. Na drugim miejscu po Samsungu plasuje się Huawei. W tym roku firma odnotowała wzrost o aż 16,7 proc. w porównaniu do 2018 roku, sprzedając 240,6 mln smartfonów. Dla porównania w 2018 roku było to 206,1 mln sztuk. Trzecie miejsce zajął amerykański Apple ze sprzedażą 193 milionów smartfonów w ciągu minionego roku. W 2018 roku było to 205 milionów sztuk. To spadek o 5,7 proc. Dalsze miejsca na liście największych producentów smartfonów zajmują kolejno: Xiaomi, Oppo, Vivo, Motorola, LG, Realme i Tecno.

Autor: mp / Źródło: CNN, The Guardian