Samoprowadzące auta zaleją rynek. Miliony takich pojazdów już za pięć lat

Tech

GoogleTak wygląda prototyp samoprowadzącego się auta Google

Samoprowadzące się auta nie są już futurystycznym pomysłem - informuje Business Insider, który opublikował raport dotyczący prognozy rozwoju tej gałęzi motoryzacji. Zdaniem prestiżowego serwisu, do 2020 roku na rynku będzie 10 mln takich samochodów.

Obecnie wiele firm wprowadza rozwiązania umożliwiające częściową, bądź pełną autonomiczność pojazdów. Należą do nich m.in.: BMW, Mercedes-Benz oraz Tesla.

Bariery

Do pionierów w produkcji samoprowadzących aut starają się jednak dołączyć także firmy z branży technologicznej.

Niedawno Google ogłosił, że jeszcze tego lata będzie testował prototyp samoprowadzącego samochodu na drogach w Kalifornii.

W swoim najnowszym raporcie Business Insider analizuje sytuację właśnie na tym rynku przez analizę aktualnego stanu, a także prognozę rozwoju w ciągu najbliższych pięciu lat.

- Nasza dogłębna analiza opisuje wpływ na gospodarkę ze sprzedaży samoprowadzących aut i zwraca uwagę na obecnie istniejące bariery uniemożliwiające szybkie pojawienie się nowoczesnych samochodów na rynku - czytamy na stronie.

Ogromny wzrost

Zdaniem Business Insider do 2020 roku liczba samoprowadzących aut wzrośnie o 134 proc.

Podczas gdy, w tym roku pierwsze takie pojazdy będą się pojawiać na naszych drogach. W 2016 roku będzie to około pół miliona aut. W 2017 roku liczba wzrośnie do miliona.

Do 2018 roku liczba samoprowadzących aut na rynku wzrośnie do dwóch mln.

Według prognoz największy wzrost ma się jednak dokonać między 2019, a 2020 rokiem. Kiedy liczba aut zwiększy się o 6 mln, z 4 do 10 mln.

Niewątpliwie największą korzyścią z jazdy samoprowadzącym autem ma być wzrost bezpieczeństwa na drogach.

Jak szacuje firma audytowa KPMG, w samej Wielkiej Brytanii między 2014 a 2030 wprowadzenie innowacyjnych samochodów ma zmniejszyć liczbę zgonów na drogach o 2,5 tys.

Autor: mb / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Google