Japończycy będą testować taksówki bez kierowców

Tech

robottaxi.comTesty Robot Taxi rozpoczną się w marcu 2016 roku w nadmorskim mieście Fujisawa

Mieszkańcy japońskiego miasta Fujisawa będą testować samoprowadzące się pojazdy, które mają być wykorzystane do transportu kibiców w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 - podaje „The Guardian”.

Testy taksówek bez kierowców o nazwie Robot Taxi rozpoczną się w marcu 2016 roku w nadmorskim mieście Fujisawa. Samoprowadzące się pojazdy będą wozić około 50 pasażerów na ustalonych trasach w przedziale 3 km. Będą to zwykle przejazdy np. z domu do supermarketu. Co ważne w czasie podróży w samochodzie poza pasażerami znajdzie się również pracownik, który będzie kontrolował, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Nie będzie jednak kierował pojazdem.

Będzie sukces?

Jeśli testy zakończą się sukcesem, to pojazdy mają być wykorzystane do transportu widzów w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku, które odbędą się w Tokio. Następnie maszyny będą wykorzystywane do przewożenia pasażerów mniejszych miastach, gdzie nie ma transportu publicznego. Jak pisze „The Guardian” Japonia jest jednym z najszybciej się starzejących się społeczeństw na świecie, dlatego jest idealnym krajem do wprowadzenia powszechnego użytkowania samoprowadzących się pojazdów. Wszystko przez to, że lawinowo rośnie tam liczba wypadków z udziałem starszych kierowców.

Coraz więcej

Jeszcze w 2013 roku w Japonii było 4,2 mln kierowców, którzy mieli 75 lat. Ta liczba ma w ciągu trzech lat przekroczyć 5 mln. Ze statystyk policji wynika, że kierowcy w tym wieku (lub starsze - red.) spowodowały w 2013 roku 458 śmiertelnych wypadków. To o 20 proc. więcej niż przed dekadą. Już teraz władze Japonii próbują zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Wprowadziły przepisy, według których kierowcy powyżej 74 roku życia muszą przejść medyczne testy uprawniające do kierowania pojazdami.

Autor: msz/gry / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: robottaxi.com