Hyperloop przyspiesza. Wojna gigantów na horyzoncie

Tech

Wikimedia (CC BY-SA 4.0) | Camilo SanchezPrototyp ma zostać pokazany na pustyni w Las Vegas jeszcze w tym tygodniu.

Elon Musk powinien już czuć na plecach oddech rywali. Na rynku pojawia się coraz więcej projektów ultraszybkich pojazdów. Bardzo podobny projekt zapowiedział kolejny zespół inżynierów. Jednak wiele czasu minie zanim wynalazek będzie powszechnie dostępny.

Hyperloop Transportation Technologies (HTT), przedsiębiorstwo prowadzone przez NASA i byłych pracowników Boeinga, ogłosiło stworzenie prototypu niezwykle szybkiego środka transportu.

Przypomina ten stworzony przez Elona Muska i potrafi pędzić z prędkością ponad 1200 km/h. Wynalazek jest już prawnie chroniony.

Szybki i bezpieczny

Prototyp ma zostać pokazany na pustyni w Las Vegas jeszcze w tym tygodniu. Firma jednak ogłosiła demonstrację urządzenia dwa dni przed tym, jak ich największy rywal zaplanował prezentację ewolucji swoich pojazdów... również na piaskach w Las Vegas. Siedziby obu firm zlokalizowane są w Los Angeles.

- Pod względem bezpieczeństwa system jest niemal niezawodny. W przypadku awarii zasilania pojazd nadal będzie lewitować, a dopiero po osiągnięciu prędkości minimalnej urządzenie dotknie ziemi - powiedział Bibop Gresta, dyrektor HTT.

Tort do podziału

Do walki o wygraną w technologicznej wojnie włącza się również inny gracz, skyTran, zlokalizowany w parku naukowym NASA koło San Francisco. Firma zdążyła już zaprezentować technologię, która wykorzystuje współpracę dwu- i czteroosobowych pojazdów przy zachowaniu rekordowych prędkości. SkyTran uzyskało dofinansowanie NASA w wysokości 30 mln dolarów, m.in. na budowę specjalnego toru w Nigerii. Podczas gdy modele SpaceX są finansowane ze środków Elona Muska, HTI współpracuje z dawnym inwestorem Ubera, Shervinem Pishevarem, zaś HTT bazuje na dotacjach. O technologiach Hyperloop stało się głośno w 2013 roku, kiesy Musk, twórca Tesli, ogłosił plany stworzenia najnowocześniejszego środka transportu, umożliwiającego pokonanie tysięcy kilometrów w rekordowo krótkim czasie. Zawdzięcza to swoim opływowym kształtom, przypominającym długą tubę. Ponadto nie wymaga wykorzystania szkodliwych dla środowiska paliw - wykorzystuje siłę pola magnetycznego.

Zobacz. Cisza w pociągu

Autor: PMB/gry / Źródło: USA Today

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY-SA 4.0) | Camilo Sanchez