"Rozmawiające auta" uchronią cię przed wypadkiem. Testy rewolucyjnego systemu już trwają

Tech

tvn24"Rozmawiające ze sobą" auta. Japończycy już testują rewolucyjny system

Rewolucja na drogach coraz bliżej. Już wkrótce na ulicach mogą pojawić się wzajemnie komunikujące się ze sobą samochody. Wszystko dzięki systemowi V2V, który zdaniem ekspertów może zmniejszyć liczbę wypadków.

- Pracują nad tym nie tylko Amerykanie. V2V nazwał to General Motors, czyli koncern, który produkuje m.in. Opla. Ale pracuje również nad tym Toyota, Volvo - mówi Kacper Jeneralski z TVN Turbo.

Samochody wyposażone w ten system można juz spotkać w Japonii. Następne będą najprawdopodobniej Stany Zjednoczone. - Co do Europy trudno wróżyć, kiedy to nastąpi. Na pewno będzie to kwestia lat - dodaje Jeneralski.

V2V to system, w którym samochody komunikują się między sobą wysyłając sygnał o ewentualnym zagrożeniu i o sytuacji na drodze.

Mniej wypadków

Eksperci są przekonani, że dzięki systemowi moglibyśmy uniknąć wielu wypadków. - System może ostrzegać w sytuacji kiedy mamy coś w martwym polu, kiedy kierowca zagapi się i nie zauważy czerwonego światła. W wielu innych momentach może działać też z infrastrukturą drogową - wylicza Kacper Jeneralski. W przyszłości takie sygnały ma również wysyłać bowiem sygnalizacja świetlna.

- To wszystko jest bardzo złożone i zawiera wiele elementów. Kiedy to jednak wszystko się ze sobą połączy, może znacznie spać liczba wypadków - dodaje.

V2V nie będzie jednak wpływał na zachowania samochodu. - Autonomiczne systemy samoprowadzenia samochodu, to osobna działka. Już dzisiaj są na drogach samochody, które zauważą jakieś niebezpieczeństwo potrafią same zacząć hamować. Potrafią wzmocnić nasze hamowanie - wyjaśnia Jeneralski.

Większe bezpieczeństwo

Prace nad wprowadzeniem systemu na większą skalę cały czas jednak trwają. - Rozważane są problemy zachowania pewnej poufności w systemach - mówi Wojciech Pasieczny z Fundacji Zapobiegania Wypadkom Drogowym.

Nie ma jednak wątpliwości, że nowy system spowoduje, że "nowe samochody będą bezpieczniejsze".

- Gorzej z tymi autami, które tego systemu nie będą miały. Czy będzie nakaz montowania? Na razie tego nie wiemy, ale jeżeli to będzie rozwinięte na tak dużą skalę, to koszty montażu nie będą zbyt wysokie, a dla własnego bezpieczeństwa warto będzie postarać się o te urządzenie - dodaje Pasieczny.

Dołącz do nas na Snapchacietvn24

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters