Jeden z najaktywniejszych hakerów na świecie w opałach. Boi się ekstradycji

Tech

Hakerzy są coraz sprytniejsi. Jak się zabezpieczać przed cyberatakami?TVN24 BiS
wideo 2/3

Rosyjskie władze chcą zatrzymać ekstradycję hakera Piotra Lewaszowa, którego zatrzymano w Hiszpanii i który ma być wydany Stanom Zjednoczonym. Władze USA oskarżają go o defraudacje oraz włamywanie się do systemów komunikacji elektronicznej.

Lewaszow został aresztowany podczas wakacji w Barcelonie. Stało się to na wniosek Stanów Zjednoczonych, gdzie poszukiwany jest za przestępstwa finansowe i włamywanie się do systemów komunikacji elektronicznej.

Proces hakera

Jak poinformowała w poniedziałek agencja AP, władze Rosji sprzeciwiają się ekstradycji hakera. Prawniczka Lewaszowa, Margarita Repina, poinformowała o przekazaniu hiszpańskim władzom dokumentów w tej sprawie we czwartek, jeszcze przed wysłuchaniem w sądzie, na którym miano zdecydować o wydaniu go USA.

Wysłuchanie, które ostatecznie odbyło się w piątek, zostało przerwane po tym, jak prawnicy broniący Lewaszowa oskarżyli Stany Zjednoczone o motywacje polityczne stojące za aresztem i wskazali, że jego proces powinien mieć miejsce w Hiszpanii.

Stany Zjednoczone łączą osobę Lewaszowa z pseudonimem "Peter Severa" i działalnością operacyjną prowadzoną na botnetach, które wysyłały miliardy niechcianych e-maili w ramach cyberataków na szeroką skalę. Jego zatrzymanie to część większej operacji prowadzonej przez USA w ostatnim roku, mającej na celu wyeliminowanie zagrożenia stwarzanego przez rosyjskich cyberprzestępców przebywających poza krajem (USA i Rosja nie podpisały umowy o ekstradycji).

Realizacja operacji zbiega się w czasie z kryzysem politycznym w Waszyngtonie, spowodowanym informacjami o próbach wpływania przez Kreml na wynik ubiegłorocznych wyborów prezydenckich.

Podczas wysłuchania w sądzie w Madrycie Lewaszow oświadczył, że nie chce być odesłany do Stanów Zjednoczonych, gdyż boi się o swoje życie, a także obawia się tortur podczas śledztwa.

Dostęp do tajemnic

Sąd zawiesił postępowanie do przyszłego tygodnia, by umożliwić analizę nowych dokumentów przedłożonych przez obronę Lewaszowa. Dokumenty mają wskazywać, w jaki sposób haker uzyskał dostęp do rosyjskich tajemnic państwowych podczas swoich studiów w Petersburgu, a także jak został przeszkolony w obsłudze rakiet balistycznych.

Żądanie ekstradycji Lewaszowa to - według AP - echo sprawy Jewgienija Nikulina, rosyjskiego hakera oskarżonego przez USA o penetrację sieci społecznościowej LinkedIn, a także Aleksandra Winnika, którego Stany Zjednoczone poszukują pod zarzutami prania miliardów dolarów brudnych pieniędzy za pośrednictwem cyfrowego biznesu.

Autor: MS / Źródło: PAP