Technologie wkraczają na wieś. Rolnicy zarządzają gospodarstwami ze smartfonów

Tech

shutterstock.comW sieci pojawia się coraz więcej aplikacji, które pomagają zarządzać rolnikom własnym gospodarstwem

Rolnicy nie stronią od technologicznych nowinek informatycznych. Samodzielnie tworzą aplikacje wspomagające zarządzanie gospodarstwem – czytamy w "Pulsie Biznesu".

Z badania firmy Martin & Jacob przeprowadzonego na zlecenie BGŻ wynika, że z internetu korzysta 71 proc. rolników. Najczęściej posługują się laptopem (57 proc.), ale nie stronią też od smartfonów (27 proc.) czy tabletów (13 proc.).

Kontrola gospodarstwa

W sieci pojawia się coraz więcej aplikacji, które pomagają zarządzać rolnikom własnym gospodarstwem. W stworzenie Mrolnik.pl zaangażowali się sami rolnicy. - Wielu rolników nie kontroluje swoich kosztów i przychodów, a w efekcie często nie zdają sobie oni sprawy z tego, na czym zarabiają, a co przynosi im straty. Mrolnik.pl pomoże im to uporządkować - tłumaczy Maciej Łoś, jeden z pomysłodawców i współudziałowców serwisu.

Nowe możliwości

Od początku ubiegłego roku działa także RolnikON.pl. - System jest cały czas rozwijany. Przy tym nowe możliwości testujemy, udostępniając je rolnikom za darmo. Mogą oni też zgłaszać własne pomysły i uwagi - mówi Dariusz Szydełko, prezes Polskiego Instytutu Rolnictwa, który jest właścicielem serwisu RolnikON.pl.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com