Rewolucja w motoryzacji. Tradycyjne auta z zakazem sprzedaży do 2050 roku

ShutterstockRewolucja w branży motoryzacyjnej zbliża się wielkimi krokami

Rewolucja w branży motoryzacyjnej zbliża się wielkimi krokami. Osiem stanów w USA do 2050 roku chce całkowicie zakazać sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i diesli - wynika z raportu "Car and Driver", o którym pisze Business Insider. Podobną drogą chce pójść także kilka europejskich krajów.

Oznacza to, że za 35 lat w Kalifornii, Rhode Island, Nowym Jorku, Connecticut, Maryland i Massachusetts, Oregonie i Vermont zakazem objęta będzie sprzedaż samochodów z silnikami na benzynę oraz wysokoprężnymi.

Wszystkie z tych państw wzorują się kalifornijskim programie "Pojazdy o zerowej emisji" (ZEV), który na celu zwiększenie na drogach liczby pojazdów hybrydowych i elektrycznych.

Oprócz ośmiu stanów, tą samą drogą chcą podążyć Holendrzy, Norwegowie, Niemcy i Brytyjczycy oraz władze w Quebecu (prowincja w Kanadzie).

Początek drogi

Doniesienia o planowanych ograniczeniach przypadają na tydzień, w którym trwa szczyt klimatyczny ONZ w Paryżu. Nie ma wątpliwości, że w końcu nadejdzie dzień, kiedy pojazdy zasilane elektryczne będą dominowały w ruchu.

Na razie jednak jesteśmy na początku drogi do osiągnięcia tego celu. W Stanach Zjednoczonych samochody hybrydowe i elektryczne stanowią zaledwie promil w całkowitej sprzedaży aut.

Analitycy szacują, że w 2015 roku sprzedaż innowacyjnych pojazdów wyniesie ok. 400 tys., podczas gdy sprzedaż wszystkich rodzajów aut za Oceanem ma wynieść 16-17 mln.

Znak czasów

Wiodącym producentem samochodów elektrycznych w tym momencie pozostaje Tesla Motors, której prezes Elon Musk podczas szczytu klimatycznego w Paryżu zwracał uwagę, że organy nadzoru muszą podjąć działania zniechęcające do emisji dwutlenku węgla.

Coraz częściej słyszymy, że do tego grona planują dołączyć inni giganci motoryzacyjni.

Po aferze spalinowej, Volkswagen, w którego skład wchodzi także Porsche podejmuje wysiłki na rzecz odzyskania zaufania i poinformowało o planowanej produkcji modelu Mission E. Pierwszego swojego samochodu elektrycznego.

Na rozwój elektrycznej gałęzi Porsche ma wydać 1 mld euro.

Elektryczny i polski:

Autor: mb / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości