"Uczyła się samodzielnie". Sztuczna inteligencja pobiła nas w kolejnej dziedzinie

Tech

Siedem zasad dla sztucznej inteligencji. Bruksela chce cyberregulacjiTVN24 BiS
wideo 2/2

Ludzkość powoli ustępuje pola maszynom. Sztuczna inteligencja ułożyła kostkę Rubika w nieco ponad sekundę, czyli około trzy razy szybciej niż ludzki rekordzista.

Sztuczna inteligencja DeepCubeA układania kostki "uczyła się samodzielnie" - wskazał autor raportu z eksperymentu, prof. nauk komputerowych uniwersytetu kalifornijskiego Pierre Baldi.

- Zgaduję, że forma rozumowania AI jest zupełnie odmienna od ludzkiej - dodał.

Komputer najpierw poznał 10 miliardów kombinacji ustawień kostki. Potem wyznaczono mu cel - ułożenie kostki w maksymalnie 30 ruchach.

Przeprowadzono tysiąc prób. Algorytm pozytywnie przeszedł wszystkie z nich, a w 60 proc. przypadków znalazł także optymalny sposób na wykonanie zadania. Podczas gdy człowiek rozwiązujący łamigłówkę na czas radzi sobie przeciętnie w 50 ruchach, AI potrzebowało ich średnio jedynie 28.

Maszyna a sztuczna inteligencja

DeepCubeA nie jest jednak pierwszym ani najszybszym algorytmem, który zajął się kostką Rubika.

Rekord szybkości nadal utrzymuje maszyna opracowana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Opracowany przez nich algorytm min2phase pokonał łamigłówkę w czasie 0,38 sekundy w marcu ubiegłego roku.

min2phase znacząco różni się jednak od DeepCubeA. Rekordzista był klasycznym algorytmem zaprogramowanym od podstaw do rozwiązania łamigłówki.

Sztuczna inteligencja z Uniwersytetu Kalifornii bazuje zaś na imitujących zachowanie ludzkiego mózgu sieciach neuronalnych oraz technikach uczenia maszynowego. Oznacza to, że DeepCubeA sam nauczył się technik rozwiązywania zleconego mu zadania rozwiązania kostki Rubika.

- Rozwiązywanie kostki Rubika wymaga jednoczesnego myślenia symbolicznego, matematycznego i abstrakcyjnego. Maszyna ucząca się, która potrafi poradzić sobie z łamigłówką, zbliża się do systemu który może sam myśleć, argumentować, planować i podejmować decyzję - zaznaczył prof. Baldi.

Człowiek

Najszybciej w historii, jeśli chodzi o ludzi, kostkę Rubika ułożył Chińczyk Yusheng Du, któremu udała się ta sztuka w zaledwie 3,47 s.

Wynaleziona w 1974 r. kostka Rubika składa się z sześciu ścian, podzielonych na 9 części. Celem jest dopasowanie wszystkich segmentów tak, by poszczególne ściany miały jednakowy kolor. Użytkownik zmienia ustawienia części przez obracanie odpowiednich fragmentów łamigłówki. Całkowita liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony.

To nie pierwszy raz, gdy AI okazała się lepsza od człowieka. Oparte na głębokich sieciach neuronowych sztuczne inteligencje osiągnęły np. wyższe od ludzi wyniki z zakresu czytania i rozumienia tekstu.

Ponad trzy lata temu stworzona przez należącą do Google firmę DeepMind sztuczna inteligencja zaczęła ogrywać najlepszych na świecie zawodników liczącej ponad 2,5 tys. lat go. W tym roku AI okazała się lepsza w jedną z najpopularniejszych na świecie gier komputerowych - Star Craft II.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock