Ostatni dzwonek na rejestrację telefonu na kartę. Zobacz, co musisz zrobić

Tech

Ministerstwo CyfryzacjiSpot Ministerstwa Cyfryzacji - "Mam kartę prepaid. Co dalej?"

Niewiele ponad miesiąc pozostał posiadaczom telefonów na kartę do rejestracji swoich numerów. Jeżeli tego nie zrobią, to ich numer zostanie wyłączony. Oto nasz poradnik: co musisz wiedzieć i zrobić zanim to zrobisz.

Termin rejestracji kart prepaid mija 1 lutego 2017 roku.

Karty prepaid należy zarejestrować osobiście, za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. Co ważne skany, kopie i ksera nie są dokumentami i na ich podstawie nie dokonamy rejestracji.

Dzieci, które mają swój dowód osobisty mogą zarejestrować kartę samodzielnie, muszą jednak mieć ukończone 13 lat.

Uwaga: karty, które nie zostaną zarejestrowane do 1 lutego 2017 roku będą dezaktywowane.

Jak to zrobić?

Posiadacze kart prepaid muszą udać się do salonu z kartą SIM i dokumentem tożsamości. Czynności te operator może powierzyć pracownikom firm z nim współpracujących. Rejestracja polega na wypełnieniu i podpisaniu formularza.

Przepisy nie wykluczają możliwości przekazania danych przez abonenta w formie elektronicznej z wykorzystaniem internetu. Należy jednak pamiętać, że weryfikacja/potwierdzenie tożsamości drogą elektroniczna odbywać się będzie za pomocą środków identyfikacji elektronicznej.

W sytuacji, gdy posiadamy niezarejestrowany numer prepaid i zamierzamy go przenieść do sieci nowego dostawcy usług, to powinniśmy najpierw dokonać rejestracji karty u swojego (dotychczasowego) dostawcy, a następnie wystąpić do nowego dostawcy usług z wnioskiem o przeniesienie tego numeru. JAK ZAREJESTROWAĆ KARTĘ? ZOBACZ NASZ PORADNIK KROK PO KROKU

Uwaga na oszustów

Koniec anonimowego posiadania kart prepaid próbują wykorzystać oszuści. Osoby podszywające się pod operatorów dzwonią i próbują wyłudzić dane. Tymczasem żaden z operatorów nie przewiduje możliwości rejestracji drogą telefoniczną. Warto o tym pamiętać, kiedy osoba podająca się za operatora będzie próbowała wyłudzić od nas dane, które mogą być potem wykorzystane chociażby do zaciągnięcia pożyczki.

CZYTAJ WIĘCEJ O METODACH OSZUSTÓW

Reklamy pod lupą

W okresie kiedy miliony użytkowników musi zarejestrować numer na kartę wielu operatorów kusi ich, aby zmielili dostawcę usługi. Zachęcają oni abonentów do rejestracji kart SIM, proponując różne bonusy (np. dodatkowe środki do wykorzystania, pakiet minut lub danych). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy reklamy największych graczy na rynku są jasne, rzetelne i uczciwe. UOKiK przypomina, że reklama nie może wprowadzać w błąd. Wprowadzać w błąd nie może także forma graficzna reklamy. A często bywa tak, że eksponuje się korzyści, a ważne dla klienta informacje, np. o ograniczeniach związanych z korzystaniem z oferowanych bonusów, są napisane niewielką i trudną do odczytania czcionką.

Koniec z anonimowym telefonem na kartę prepaid. Zobacz materiał wideo:

Koniec anonimowego prepaid. Rejestracja telefonu na kartę w pięciu krokachtvn24

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock