Nie zadzwonisz, nie zrobisz przelewu. Ostatnie dni na rejestrację telefonu na kartę

Tech

ShutterstockOstatnie dni na rejestrację karty prepaid

Korzystający z telefonów na kartę - tzw. prepaid muszą zarejestrować je do końca tego miesiąca. Jeśli tego nie zrobią, to od 1 lutego ich numer zostanie wyłączony. Uniemożliwi to nie tylko dzwonienie czy wysyłanie wiadomości tekstowych. Ci, którzy przy pomocy telefonu korzystają z bankowości mobilnej, nie będą mogli zrobić przelewu.

Konieczność rejestracji kart kupionych przed 25 lipca 2016 roku wynika z ustawy o działaniach terrorystycznych, która została wprowadzona w 2016 roku.

Jak to zrobić?

Karty należy zarejestrować osobiście, za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. Co ważne skany, kopie i ksera nie są dokumentami i na ich podstawie nie dokonamy rejestracji. Dzieci, które mają swój dowód osobisty mogą zarejestrować kartę samodzielnie, muszą jednak mieć ukończone 13 lat.

Rejestracja polega na wypełnieniu i podpisaniu specjalnego formularza. Sam proces nie jest skomplikowany.

JAK ZAREJESTROWAĆ KARTĘ? ZOBACZ NASZ PORADNIK KROK PO KROKU

Gdzie dokonać rejestracji?

Rejestracji karty można dokonać na różne sposoby. Jedną z najczęściej wybieranych metod jest osobista wizyta w salonie wybranego operatora.

Przepisy nie wykluczają możliwości przekazania danych przez abonenta w formie elektronicznej z wykorzystaniem internetu. Należy jednak pamiętać, że weryfikacja i potwierdzenie tożsamości drogą elektroniczną odbywać się będzie za pomocą środków identyfikacji elektronicznej. Inne możliwości to skorzystanie z usług banków, Poczty Polskiej czy nawet kuriera (wygodna szczególnie dla osób starszych i niepełnosprawnych).

Odcięcie od świata i pieniędzy

Dezaktywizacja karty poskutkuje blokadą numeru telefonu . Uniemożliwi to wykonywanie połączeń oraz przesyłanie wiadomości tekstowych. Przy obecnym wykorzystaniu sieci mobilnych, może to sparaliżować niektóre aktywności. Jedną z nich jest korzystanie z bankowości mobilnej, która do weryfikacji zleceń przelewów bankowych wykorzystuje kody przesyłane SMS-em. „Numery, które nie zostaną zarejestrowane przestaną być aktywne i nie będziesz mieć możliwości odbierania wiadomości z kodem SMS, a tym samym zatwierdzania operacji zlecanej w systemie bankowości internetowej” - uprzedza swoich klientów Alior Bank.

Oszuści grasują

Koniec anonimowego posiadania kart prepaid próbują wykorzystać oszuści. Osoby podszywające się pod operatorów dzwonią i próbują wyłudzić dane. Tymczasem żaden z operatorów nie przewiduje możliwości rejestracji drogą telefoniczną. Warto o tym pamiętać, kiedy osoba podająca się za operatora będzie próbowała wyłudzić od nas dane, które mogą być potem wykorzystane chociażby do zaciągnięcia pożyczki.

CZYTAJ WIĘCEJ O METODACH OSZUSTÓW

Zobacz: Koniec z anonimowym telefonem na kartę prepaid. Wszystko, co musisz wiedzieć (Film z 25.07.2016)

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock