Tech

Koniec panowania Amerykanów. Polski ranking branży IT

Tech

ShutterstockNajnowszy ranking branży IT

Koniec "stabilizacji" w branży IT. Po latach panowania pozycję lidera stracił bowiem Hewlett-Packard - wynika z najnowszego rankingu ITwiz Best 100. Zamieszanie wywołał podział amerykańskiej firmy na dwa niezależne podmioty. Duże zmiany na rynku wywołała także niesamowita popularność gry Wiedźmin 3: Dziki Gon wyprodukowanej przez studio CD Projekt RED.

Od końca lat 90. XX wieku niekwestionowanym liderem polskiego rynku IT był Hewlett-Packard. W tegorocznym zestawieniu ITwiz Best 100 doszło jednak do swoistej rewolucji w czołówce. Pierwsze cztery miejsca zajmują firmy polskie: ABC Data, Action, AB i Komputronik.

Powodem jest podział Hewlett-Packard na dwa niezależne podmioty: HP Inc. (szacunkowe przychody na poziomie 1,6 mld zł) i Hewlett Packard Enterprise (1,59 mld zł), które zajęły one odpowiednio 7. i 8. miejsce w rankingu.

Zmiany w czołówce

Na podziale zyskali konkurenci. Lenovo znalazł się w tym roku na miejscu 5. z przychodami na poziomie 1,87 mld zł, a IBM Polska - konkurent HP Enterprise - na miejscu 6. (1,75 mld zł).

Gdyby wyłączyć z rankingu dystrybutorów rozwiązań IT - AB, ABC Data, Action, Komputronik, Tech Data, którzy dystrybuują głównie rozwiązania międzynarodowych producentów, pierwsza piątka największych firm IT w Polsce wyglądała by tak: 1. Lenovo Technology B.V. (1,87 mld zł) 2. IBM Polska (1,75 mld zł) 3. HP Inc Polska (1,6 mld zł) 4. HP Enterprise Polska (1,59 mld zł) 5. Dell Polska (1,4 mld zł) Na kolejnych miejscach znalazłyby się: Microsoft (1,35 mld zł), Asseco Poland (1,31 mld zł), Asus Polska (0,73 mld zł), Oracle Polska (0,72 mld zł) oraz Qumak (0,71 mld zł).

Tuż za podium znalazłby się CD Projekt z prawie 20-krotnym wzrostem przychodów. A wszystko dzięki sprzedaży gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Jak podają przedstawiciele firmy, wszystkie trzy części tej gry sprzedały się już w ponad 20 mln egzemplarzy. Firma CD Projekt miała także największy zysk brutto wśród firm IT w Polsce (414 mln zł), większy nawet niż Asseco Poland, do tej pory niekwestionowany lider w tej kategorii (298 mln zł). W przypadku CD Projekt zysk brutto stanowił 58 proc. przychodów firmy w roku 2015.

Przychody pierwszych 20. największych firm IT w Polsce (w tys. zł):

Przychody pierwszych 20. największych firm IT w Polsce (w tys. zł)ITwiz Best 100

Eksport siłą programistów

Prawie 95 proc. sprzedaży CD Projekt pochodzi z zagranicy. Dlatego też ta firma znalazła się na pierwszym miejscu największych eksporterów produktów i usług IT w Polsce w roku 2015 z prawie dwukrotnie wyższymi przychodami niż kolejna firma w zestawieniu ITwiz Best 100 - Wincor Nixdorf.

Pierwsza piątka największych eksporterów w Polsce to: 1. CD Projekt (665 mln zł ze sprzedaży oprogramowania) 2. Wincor Nixdorf (360 mln zł ze sprzedaży sprzętu i usług IT, z udziałem odpowiednio 80 proc. i 20 proc.) 3. Atos w Polsce (325 mln zł) 4. Ericpol (318 mln zł ze sprzedaży usług IT) 5. Comarch (314 mln zł ze sprzedaży oprogramowania i usług IT) Tradycyjnie, największy udział w eksporcie firm mają przychody z usług IT, bazujące na jakości pracy polskich programistów, w tym szczególnie tworzenia oprogramowania na zamówienie oraz outsourcingu i wynajmu pracowników.

Łączna wielkość przychodów z eksportu usług firm biorących udział w zestawieniu ITwiz Best 100 w tym roku to ponad 1 mld zł. W przypadku sprzedaży oprogramowania było to 840 mln zł, a sprzętu IT 414 mln zł, z dużym, ok. 30 proc. udziałem NTT System. Firma ta jest obecnie praktycznie jedynym - poza dystrybutorami IT - polskim producentem komputerów i urządzeń mobilnych.

Centra usług

Centra usług ITO dla klientów zagranicznych - bazujące na polskich programistach - stworzyły w Polsce takie firmy, jak: Luxoft, Tieto, BLStream, Sii, czy C&F. Tylko te pięć firm zatrudnia blisko 5100 pracowników. Jak czytamy w raporcie, Luxoft w roku 2015 zwiększył zatrudnienie w Polsce 3-krotnie. W roku 2016 firma planuje zatrudnienie kolejnych 500 osób. Programistów szukają w Polsce także GFT Polska oferująca usługi dla 10 największych banków inwestycyjnych na świecie (planuje zatrudnić 200 osób) oraz amerykańska firma Crossover (poszukująca 1000 programistów). Obok międzynarodowych firm działają polskie firmy Ericpol i SMT Software. Ta ostatnia łączy się właśnie z - pochodzącą z Finlandii - firmą BLStream. Jest to efekt inwestycji w obie spółki funduszu Enterprise Investors. Nowa firma do końca roku 2016 chce zatrudnić łącznie 500 osób, a do końca roku 2018 zwiększyć zatrudnienie do 2000.

Wartość rynku IT

Wartość polskiego rynku IT od kilku lat oscyluje wokół 11 mld dolarów. Rok temu było to 10,8 mld dolarów, a podział na sprzedaż sprzętu, usług i oprogramowania to odpowiednio 52 proc., 30 proc. i 18 proc.

Jak wskazują autorzy raportu, od lat także mamy do czynienia na polskim rynku IT z "pełzającym” wzrostem na poziomie 2-3 proc. rocznie. W tym roku "namieszał" trochę wyższy, średnioroczny kurs dolara, w złotówkach wielkość polskiego rynku IT zwiększyła się z ok. 34 mld zł do ponad 41 mld zł. Suma przychodów pierwszej setki zestawienia ITwiz Best 100 to 46,2 mld zł. Dla porównania rok temu było to 41,3 mld zł, co stanowi wzrost o 12 proc. Dla wszystkich firm ujętych w rankingu kwota ta wynosi 49,3 mld zł. To wzrost o 12 proc., przed rokiem suma przychodów wyniosła bowiem 44,1 mld zł.

Smartfony, AGD, RTV

Przy okazji tegorocznego raportu, po raz pierwszy trzej, najwięksi dystrybutorzy IT w Polsce - AB, ABC Data i Action - wydzielili z przychodów sprzedaż produktów i usług IT. Największy udział w sprzedaży rozwiązań IT ma Action (91 proc.), najmniejszy AB (61 proc.). W przypadku ABC Data udział ten jest na poziomie 70 proc.

W przypadku AB drugim pod względem wielkości segmentem są rozwiązania telekomunikacyjne, w tym smartfony i akcesoria do nich, którego sprzedaż to już 1,1 mld zł. AB jest przedstawicielem m.in. Apple. Pozostałe 13 proc. przychodów tej firmy to przychody z innej działalności, a więc m.in. ze sprzedaży sprzętu RTV/AGD, a także zabawek, a nawet urządzeń treningowych i skuterów elektrycznych. Ze sprzedaży rozwiązań telekomunikacyjnych ABC Data osiąga 19 proc. przychodów - 816 mln zł. Pozostałe 472 mln zł to sprzęt AGD i RTV.

Zobacz rozmowę o polskim patencie na nowe technologie (06.03.2016):

Polski patent na nowe technologie
Polski patent na nowe technologieTVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości