Przegląd prasy: Polacy "skromnymi innowatorami". Nadal w ogonie Europy

Tech

shuterstock Polacy "skromnymi innowatorami". Nadal w ogonie Europy

Pod względem rozwoju technologii Polska wciąż pozostaje w ogonie Europy, a podejmowane dotychczas działania niewiele dają – pisze "Puls Biznesu".

„Polska jest skromnym innowatorem” — to jedno z pierwszych zdań, jakie przeczytamy w najnowszym raporcie „Ukryta innowacyjność polskich przedsiębiorstw” przygotowanym przez DELab UW i Polską Radę Biznesu. Z kolei przez Komisję Europejską Polska została zakwalifikowana do grupy "umiarkowanych innowatorów", czyli w zestawieniu European Innovation Scoreboard uplasowała się na 22 miejscu pośród 28 krajów. Liderami są Szwecja, Dania, Finlandia, Niemcy i Holandia.

Na liście naszych największych atutów w obszarze innowacyjności i przewag, które dają nadzieję na poprawę sytuacji, są m.in. wysoki odsetek populacji z wyższym wykształceniem, poziom wydatków firm na innowacje i liczba zarejestrowanych wzorów przemysłowych.

W innowacyjnym ogonie

Niestety w rywalizacji z bardziej rozwiniętymi od nas gospodarkami wciąż zdecydowanie przegrywamy. Na innowacje Polska wydaje o połowę mniej od nich. Jak przytaczają autorzy raportu, nasze obecne nakłady wynoszą 0,94 proc. PKB. Średnia państw OECD to 2,4 proc PKB.

— Na badania i rozwój bardzo mało wydają nasze duże firmy. Trzy największe polskie przedsiębiorstwa przeznaczają na B+R tysiąc razy mniej niż trzy największe firmy niemieckie - zaznacza Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Jak osiągnąć sukces dzięki innowacjom?

Jak osiągnąć sukces dzięki innowacjom?TVN24 BiS

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock