Tech

Biały Dom: sztuczna inteligencja zmieni przyszłość. Powstaną nowe zawody

Tech

Sztuczna inteligencja zmieni przyszłość. Powstaną nowe zawody
Sztuczna inteligencja zmieni przyszłość. Powstaną nowe zawody

Jak wynika z raportu przygotowanego przez analityków Białego Domu, w przyszłości sztuczna inteligencja ma duże szanse zmienić dotychczasowy kształt rynku pracy. Nowoczesne technologie mogą wyprzeć niektóre zawody i stworzyć kolejne, o których jeszcze nie wiemy.

W raporcie "Przygotowanie do przyszłości sztucznej inteligencji" podkreślono korzyści i wyzwania, jakie otwiera automatyzacja produkcji.

Administracja działająca przy prezydencie Baracku Obamie wskazuje, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na funkcjonowanie gospodarek i narodów jako całości. W raporcie podkreślono, że technologie mogą otworzyć nowe możliwości rozwoju nie tylko dla firm, ale nowoczesnych branż oraz wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Roboty zamiast pracowników

Z jednej strony automatyzacja może oznaczać lepszą wydajność i potencjał tworzenia bogactwa. Z drugiej strony, może zastąpić wielu pracowników i zmniejszyć zapotrzebowanie na ich umiejętności. Do najbardziej zagrożonych należą zajmujący stanowiska najniższego szczebla - ocenia raport

Piotr Gnyp z Agencji Kreatywnej Whitedot.ooo na antenie TVN24 BiS przyznał, że aby sprostać wymaganiom cywilizacji, warto stworzyć swój zawód. - Dużo zawodów. których teraz się szkolimy, nie będzie istnieć. Odejdą do lamusa (dotychczasowe) technologie i sposoby rozwiązywania problemów, a pojawią się zupełnie nowe. Zawód blogera powstał 6-7 lat temu, nikt tego nie uczył. Edukacja do zawodów, które są teraz wykonywane, mija się z celem - uważa.

Dwie strony medalu

Raport Białego Domu wskazuje ponadto, że w przyszłości na rynku pracy najlepiej odnajdą się ci, którzy swoją wiedzą będą w stanie zrekompensować zawodność systemów operacyjnych lub przewyższyć umiejętnościami technikę. O pracę nie powinni się martwić także pracujący w branży IT. Gnyp wspominał, że duży potencjał leży w aplikacjach, które mają wspomagać dbanie o nasze zdrowie. - Każda technologia stanowi szanse i zagrożenia. Należy patrzeć na rządzących, żeby starali się prawodawstwo dopasować do przyszłych sytuacji, które będą realne - podsumował gość TVN24BiS.

Autor: PMB//ms / Źródło: fortune.com, tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości