Masz proste hasło do Wi-Fi? Eksperci ostrzegają przed włamaniami

Tech

Darknet, czyli ciemna strona internetuTVN24 BiS
wideo 2/3

Jedziesz na wakacje i zostawiasz włączone Wi-Fi? Uważaj, oszuści mogą wykorzystać każdą lukę w zabezpieczeniach, zwłaszcza proste hasło.

Firma Eset w komunikacie na swojej stronie poinformowała, że niedawno jeden z mieszkańców Katowic otrzymał wezwanie na komisariat policji. Miał złożyć wyjaśnienia w sprawie fałszywych aukcji na portalu sprzedażowym. Dopiero na miejscu dowiedział się, że ktoś wykorzystał jego niezabezpieczoną sieć Wi-Fi do nielegalnej działalności. Oszuści wykorzystali bardzo proste hasło do routera.

Eksperci ostrzegają, że przestępcy wykorzystują luki w zabezpieczeniach sieci, aby rozpowszechniać nielegalnie pliki chronione prawami autorskimi lub pornografię.

"Za uzyskiwanie bez uprawnienia dostępu do informacji poprzez między innymi podłączenie się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamanie albo omijanie jej zabezpieczenia, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pobawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do systemu informatycznego"- wskazała Agata Gruszka, radca prawny firmy Dagma.

Jak się chronić?

Osoby polujące na bezbronne sieci WLAN (Wireless Local Area Network) to wardriverzy.

Jak podkreślono jednak w komunikacie, do skorzystania z okazji wystarczy im zaledwie laptop ze standardowym modułem umożliwiającym podłączenie do Wi-Fi. "Aby przechwycić sygnał, nie potrzeba też specjalistycznej wiedzy. Istnieją darmowe programy, które pomagają włamać się do niezabezpieczonej lub słabo chronionej sieci" - dodano.

Jak się zatem dobrze chronić przed włamywaczami? Zdaniem Kamila Sadkowskiego, analityka zagrożeń w firmie Eset, "warto wybrać program wyposażony w monitoring domowej sieci".

"Taki monitoring sprawdza, czy router i urządzenia w naszej sieci są podatne na ataki, między innymi czy dostęp do routera jest zabezpieczony odpowiednio silnym hasłem oraz czy ma aktualne oprogramowanie. Dodatkowo szuka wszelkich luk i podaje wskazówki, jak rozwiązać wykryte problemy" - tłumaczył.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock