Światło, dźwięk i informacja w radiu. Innowacyjny pomysł strażaków

Tech

Światło, dźwięk i informacja w radiu. Innowacyjny pomysł strażakówTVN Turbo
wideo 2/7

W przypadku ratowania życia lub zdrowia ludzkiego każda sekunda jest ważna. W jak najszybszym dotarciu do poszkodowanych ma pomóc innowacyjny system ostrzegania kierowców za pomocą sygnałów radiowych. O polskim prototypie takiego urządzenia materiale Agaty Zjawińskiej w programie "Raport" TVN Turbo.

Nie wszyscy kierowcy są w stanie odpowiednio szybko zareagować na pojazd uprzywilejowany. Ma w tym pomóc urządzenie wysyłające komunikaty radiowe do kierowców na trasie karetki lub wozu strażackiego.

"Zbliża się pojazd straży pożarnej. Proszę umożliwić przejazd" - być może już niedługo komunikat tej treści w swoich radiach będą słyszeć kierowców na polskich ulicach.

Uzupełnienie pozostałych sygnałów

Innowacyjny system ostrzegania kierowców opiera się na działaniu fal radiowych, a ma być uzupełnieniem sygnału świetlnego i dźwiękowego.

Nadajnik wysyła komunikat radiowy na wszystkich częstotliwościach FM. - Z punktu widzenia kierowcy nie ma znaczenia jakiej stacji radiowej słucha, ten sygnał zostanie odebrany na jego odbiorniku radiowym - wyjaśnia konstruktor urządzenia Piotr Rek z firmy CDVI.

Na pomysł takiego urządzenia wpadł poznański strażak, po kolizji wozu strażackiego z samochodem dowożącym pizzę.

Program "Raport" w TVN Turbo codziennie od poniedziałku do piątku. Premiera o godz. 18:00, powtórka o godz. 22:00.

Autor: red. / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock