Prezes VW: nowe strategie skoncentrowane na zyskach

Na czym polegała manipulacja Volkswagena?
Na czym polegała manipulacja Volkswagena?
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i ŚwiatNa czym polegała manipulacja Volkswagena?

Nowa strategia Volkswagena będzie kłaść główny nacisk na wzrost dochodów, a nie na liczbę wyprodukowanych aut- zapowiedział w środę prezes koncernu Matthias Mueller. Poinformował o tym niedługo po ogłoszeniu pierwszej straty kwartalnej od co najmniej 15 lat.

Mueller zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie VW koncentrował się na niewłaściwych aspektach biznesu.

- Nie chodzi o sprzedaż 100 tys. samochodów mniej lub więcej w porównaniu z innymi producentami. Powinno nam zależeć na jakościowym wzroście - podkreślił, informując jednocześnie, że w połowie przyszłego roku zostanie zaprezentowana nowa strategia koncernu do 2025 roku.

Jak uniknąć skandali?

Mueller zwrócił uwagę, że VW musi się bardziej otworzyć na kulturę korporacyjną, aby uniknąć w przyszłości podobnych skandali, w jaki jest ostatnio zamieszany. Odnosząc się do poprzedniej strategii (do 2018 roku) podkreślił, że należy położyć jeszcze większy nacisk na zadowolenie klientów, ponieważ jest ono obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek.

Wcześniej tego dnia koncern ogłosił, że zanotował w trzecim kwartale br. stratę operacyjną w wysokości 3,5 mld euro. Głównym powodem wysokiej straty jest stworzenie rezerwy finansowej w wysokości 6,7 mld euro na ewentualne koszty związane ze skutkami afery.

Skandal

Skandal ze zmanipulowanym oprogramowaniem wybuchł we wrześniu. W USA tamtejsza federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ustaliła, że oprogramowanie zainstalowane w ponad 480 tys. pojazdów Volkswagena z silnikiem dieslowskim uaktywnia system ograniczania emisji spalin (przestawianie silnika na szczególnie oszczędny tryb pracy) tylko na czas oficjalnych pomiarów testowych. Oznacza to, że w normalnych warunkach pojazdy Volkswagena z silnikami dieslowskimi mają lepsze osiągi, ale zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej niż to dopuszczają przepisy w USA.

Nieco później okazało się, że problem dotyczy też samochodów Volkswagena sprzedawanych w Europie. Volkswagen ogłosił, że wezwie do modyfikacji ok. 8,5 mln aut w UE, w tym 2,4 mln w Niemczech. Mueller ocenia, że naprawienie szkód wynikłych ze skandalu zajmie firmie 2-3 lata. Akcja usuwanie nieprawidłowości rozpocznie się w styczniu.

Zdaniem niektórych analityków skandal może kosztować Volkswagena nawet 35 mld euro z powodu wprowadzanych modyfikacji w pojazdach, spraw sądowych i kar finansowych.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości