"Stojące biurka" to pieniądze wyrzucone w błoto? "Wielu popełnia ten sam błąd"

Tech

Flick (CC BY 2.0) / ramsey beyerOd pięciu lat hasło "stojące biurko" notuje stały wzrost liczby wyszukiwań w Google

Biurka siedź/stój miały pomóc zdrowiu pracowników, tak się jednak nie dzieje - alarmuje Cochrane Work Group. Wszystko przez brak edukacji i złe wykorzystanie nowych możliwości.

Przebywanie dłuższy czas w pozycji siedzącej jest szkodliwe dla zdrowia, gdyż może powodować przewlekłe choroby serca, a nawet cukrzycę. Aby temu zapobiec firmy wydają tysiące dolarów na biurka siedź/stój, a także na programy edukacji zdrowotnej.

Pokazują to zresztą wyniki Google. Od pięciu lat hasło "stojące biurko" notuje bowiem stały wzrost liczby wyszukiwań.

Brak edukacji

Jednakże jak wskazuje w swoich raporcie Cochrane Work Group nadal istnieje niewiele dowodów, że te inicjatywy skutecznie zwiększają codzienną mobilność. Głównym powodem nieskuteczności tej metody jest to, że nie jest ona połączona z edukacją zdrowotną bądź szkoleniami, zwraca uwagę dr Alan Hedge z Cornell University.

- Wiele firm popełnia ten sam błąd, gdyż otrzymując sprzęt uczą ludzi, jak go używać, a nie dlaczego go używają. Kluczem do zmiany zachowań jest to, by ludzie zrozumieli, dlaczego jest to ważne - dodaje.

Hedge podczas pracy przy nowoczesnych biurkach proponuje następujący tryb: siedzący przez 20 minut, stojący przez 8 minuty, do tego dwie minuty chodzenia. I tak co 30 minut.

Inne rozwiązania

Choć jak przyznaje Hedge wprowadzenie biurek siedź/stój jest krokiem w dobrym kierunku, to poza edukacją muszą iść za tym także inne rozwiązania.

Schody zamiast wind, pojemniki na śmieci z dala od stanowisk pracy mogą znacznie poprawić stan zdrowia pracowników i zapobiegać przewlekłym chorobom powodowanym przez zbyt długie spędzanie czasu w pozycji siedzącej. Zmiany te także pozwalają zwiększać efektywność pracowników, dodaje.

W badaniu przeprowadzonym w Australii pracownicy budynków, w którym schody były łatwiej dostępne niż windy robili o 1,4 tys. więcej kroków dziennie niż przeciętny pracownik. Badania wykazały ponadto, że chodzenie pomaga ułatwić transport tlenu do mózgu, pozwala zachować większą koncentrację i zmniejszyć zmęczenie.

Autor: mb/gry / Źródło: Market Watch

Źródło zdjęcia głównego: Flick (CC BY 2.0) / ramsey beyer