Powrót do przyszłości: osiem szalonych idei. Co się udało, a co nie

Powrót do przyszłości

To właśnie dziś przyszłość stanie się teraźniejszością. W filmowym przeboju z lat '80 Marty McFly i jego szalony towarzysz dr Emmett Brown przenoszą się do przyszłości, czyli do 21 października 2015 roku. My sprawdzamy, które z futurystycznych wizji z filmu w reżyserii Roberta Zemeckisa "Powrót do przyszłości 2", udało się przenieść do realnego życia, a na które wciąż musimy poczekać. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Co udało się zrealizować?

1. "Deskolotka" W "Powrocie do przyszłości 2" z 1989 roku główny bohater Marty McFly jeździ na lewitującej deskorolce. O takiej przejażdżce marzył chyba każdy, kto widział film. Teraz jest to możliwe.

No, prawie... Lewitująca deska Hendo, stworzona została i zaprezentowana w 2015 roku przez amerykański start-up ArxPax. Wykorzystuje ona pole magnetyczne. Magnesy umieszczone w desce pozwalają jej lewitować kilka centymetrów nad miedzianym half-pipem (rampa do wykonywania akrobacji na deskorolce).

Deską steruje się, pochylając ciało w odpowiednim kierunku. Hendo to dopiero prototyp. Wzorem dla twórców deski Hendo była technologia wykorzystywana do napędzania pociągów Maglev. Tam również są magnesy, ale o wiele większe. Składy poruszając się po poduszce magnetycznej osiągają prędkość prawie 500 km/h.

O posiadaniu takiej deski marzył każdy fan filmumat. prasowe

Deskę unoszącą się w powietrzu zaprezentował również Lexus. Japoński koncern pracował nad projektem Hoverboard 18 miesięcy. Hoverboard to prawdziwa rewolucja. Deska pokonuje grawitację dzięki umieszczonym w niej magnesom i nadprzewodnikom. Para, która wydobywa się z boków deski to ciekły azot, który chłodzi nadprzewodniki do temperatury prawie -197 stopni Celsjusza, czyli takiej, w których stają się one nadprzewodzące. Deska może unieść się nad ziemią na wysokość 4 centymetrów.

Lexus pokazał latającą deskę
Lexus pokazał latającą deskęTVN24 Biznes i Świat

2. Latające samochody

W filmie Roberta Zemeckisa główni bohaterowie poruszą się latającym samochodem DeLorean DMC-12, który służy im za wehikuł czasu. Po latach latający samochód udało się skonstruować słowackiej firmie AeroMobil.

Bohaterowie filmu poruszają się samochodem Delorean DMC-12mat. prasowe

Pojazd nie różni się znacznie swoim wyglądem od przeciętnego samochodu sportowego. Funkcjonuje także na benzynie (spala ok. 15 litrów paliwa na 100 km) i może pomieścić dwie osoby. Podczas jazdy, oferuje maksymalną prędkość ok. 160 km/h. Gdy jest w powietrzu, może osiągnąć maksymalną prędkość ok. 200 km/h, zaś jego zasięg wynosi 700 km.

Start i lądowanie samochodu odbywa się z powierzchni trawiastych, dzięki czemu budowa dodatkowych lotnisk staje się niepotrzebna. Maszyna potrzebuje tylko 650 metrów do startu. Firma stara się, aby pojazd pojawił się na rynku już w 2017 roku.

3. Inteligentne okulary Rodzina McFly'ów nosi w filmie okulary, dzięki którym może sprawdzać, kto dzwoni oraz kontaktować się ze znajomymi. Inteligentne okulary stworzyła w 2013 roku firma Google.

Firma jako pierwsza sprzedawała "inteligentne okulary" z kamerą HD, aparatem fotograficznym i mobilnym dostępem do internetu. Jednak chwilę po premierze zawiesiła projekt, ze względu na liczne zastrzeżenia zarówno prawników, jak i użytkowników. Obecnie trwają prace nad drugą generacją okularów.

Swoje okulary pokazał także inny technologiczny gigant Microsoft. I to on dziś uznawany jest za lidera wyścigu, spośród firm które chcą wprowadzić tę technologię. HoloLens to gogle, które wykorzystają technologię holograficzną. Komputerowa platforma łączy przed oczami użytkownika zarówno prawdziwą rzeczywistość, jak i tą "rozszerzoną".

Projekcja obrazów, czy czy przedmiotów w 3D będzie odbywać się w naszym otoczeniu np. pokoju, kuchni, czy biurze. Okulary będzie można wykorzystywać w pracy, nauce, rozrywce, czy codziennym życiu.

Interaktywne okulary pozwalały sprawdzać, kto dzwonimat. prasowe

4. Wideorozmowa i płaski telewizor

W filmie Marty McFly rozmawia ze swoim szefem korzystając z telewizora. Czy nie przypomina Wam to nieco komunikacji za pomocą Skype'a, komunikatora, który umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową?

Warto zwrócić uwagę również na telewizor w domu McFly'ów. Z pewnością nie jest to ciężkie kineskopowe pudło, które wyświetla obraz w niskiej rozdzielczości, tylko telewizor z płaskim, szerokim ekranem, podobny do tego, z jakiego teraz korzystamy.

5. Paliwo z odpadów

W filmie naukowiec Emett Brown "tankuje" DeLoreana ekopaliwem z odpadów. Profesor pakuje do baku swojego wehikułu czasu skórki po owocach i wlewa piwo z puszki. Praca nad taką technologię trwają i sukcesy w tym zakresie odnosi Polka.

Justyna Lesiak, która robi doktorat na Politechnice Monachijskiej w Niemczech i uczestniczyła tam w projekcie ClostNet. W jego ramach doktorantka badała trzy gatunki bakterii Clostridium. Organizmy te - występujące np. w ziemi i zupełnie niegroźne dla człowieka - prowadząc fermentację, przekształcają cukry znajdujące się w bioodpadach m.in. w butanol - alkohol, który może zastąpić benzynę.

Wprawdzie na razie nie ma szans, abyśmy na takim paliwie mogli jeździć masowo - bo badania trwają - ale już dziś dostępne jest paliwo z biomasy. Najpopularniejszy jest biodiesel, otrzymywany najczęściej z oleju rzepakowego.

Czego nie udało się zrealizować?

1. Samo-sznurujące się buty

Buty Nike, w których w filmie chodził Marty McFly urosły już do miana kultowych. Największy bajer: same się sznurowały. Nike stworzyła wprawdzie w 2011 roku replikę tych butów (Nike Mag), ale bez funkcji samo-sznurowania. Mimo wszystko 1500 par sprzedało się na pniu, a dochód ze sprzedaży trafił na konto fundacji Michela J. Foxa (odtwórcy roli Marty'ego), który cierpi na chorobę Parkinsona.

Ale nie można tracić nadziei. Jeszcze w tym roku na rynek mają trafić buty z automatycznym wiązaniem i świecącymi diodami z nazwą producenta, czyli identyczne jakie nosił Marty w filmie z 1989 roku.

Buty Nike Mag z 2011 roku

2. Samo-schnące ubranie dopasowywujące się do sylwetki

W zestawie z butami Marty otrzymuje czerwono-czarną kurtkę, która automatycznie dopasowuje się do sylwetki. Ubranie potrafi też błyskawicznie wyschnąć po kontakcie z wodą. Niestety, tkaniny z takimi właściwościami nie wymyślono do tej pory. Choć dziś nasze ubrania przypominają coraz bardziej superkomputery.

3. Kuracje odmładzająca o 30-40 lat

Właśnie o tyle lat odmłodził się Emett Brown dzięki swojej kuracji w drugiej części filmu. Warto przyznać, że technologia w zakresie kosmetologii i chirurgii plastycznej dokonały dziś skoku cywilizacyjnego, ale to wciąż nie to samo co wizja autorów słynnego filmu. Nasi lekarze potrafią dziś dokonywać rekonstrukcji twarzy, wygładzać blizny i zmarszczki, ale naszych komórek nie przeniosą w przeszłość.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest tak, że o tu w tym momencie naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają - powiedział Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii o wprowadzaniu programu Mieszkanie na start oraz jego potencjalnych efektach na rynek nieruchomości.

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

Źródło:
TVN24

Meta rozczarowała w środę inwestorów prognozami wyższych wydatków i niższych niż oczekiwano przychodów. Efekt to spadek wartości giełdowej spółki o prawie 200 miliardów dolarów i obawy, że rosnące koszty sztucznej inteligencji przewyższą korzyści. Akcje Meta Platforms spadły podczas środowej sesji o ponad 15 procent. Rozczarowującą prognozę przychodów przyćmiła lepsze od oczekiwań wyniki spółki w pierwszym kwartale 2024 roku.

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Źródło:
Reuters, PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PKP Cargo odwołała prezesa spółki Dariusza Seligę. Na stanowisku czasowo zastąpi go Marcin Wojewódka. Przyczyny tej decyzji nie są jeszcze znane. Według najnowszego raportu spółki, PKP Cargo w 2023 r. osiągnęła zysk netto w kwocie 82,10 mln zł, wobec 148 mln zł w 2022 r.

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Joe Biden podpisał ustawę, która może sprawić, że aplikacja TikTok przestanie działać w Stanach Zjednoczonych. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, zapewniał w filmie opublikowanym po decyzji prezydenta: "Nigdzie się nie wybieramy".

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Rząd Węgier zażądał od sprzedawców detalicznych obniżenia cen paliw do średniej regionalnej. Firmy mają na to dwa tygodnie, w innym przypadku zostaną surowo ukarane. Podjęte działania to reakcja na drożyznę, z którą od kilku miesięcy zmagają się węgierscy kierowcy.

Węgierski rząd stawia ultimatum. Daje dwa tygodnie na obniżenie cen

Węgierski rząd stawia ultimatum. Daje dwa tygodnie na obniżenie cen

Źródło:
PAP

Na wtorkowej aukcji sprzedaży obligacji resort finansów sprzedał obligacje za łącznie ok. 5,78 mld zł. Przed przetargiem ministerstwo informowało, że zaoferuje papiery skarbowe za 6-10 mld zł. Szef resortu tłumaczy niskie zainteresowanie polskimi papierami "czynnikami zewnętrznymi". Analitycy PKO BP w porannym raporcie ocenili, że wtorkowa aukcja obligacji organizowana przez MF była najsłabszą aukcją regularną od lutego 2023 roku.

Małe zainteresowanie polskimi obligacjami. Minister tłumaczy najgorszą aukcję od ponad roku

Małe zainteresowanie polskimi obligacjami. Minister tłumaczy najgorszą aukcję od ponad roku

Źródło:
PAP

Rząd Włoch przyjął projekt ustawy, który przewiduje karę od roku do pięciu lat więzienia za szkody wizerunkowe wyrządzone przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. To pierwszy w Europie zbiór przepisów dotyczących AI.

Sztuczna inteligencja pod kontrolą. To pierwsze takie podejście w Europie

Sztuczna inteligencja pod kontrolą. To pierwsze takie podejście w Europie

Źródło:
PAP

Polacy spędzają w pracy ponad 40 godzin tygodniowo, co jest jednym z najwyższych wyników spośród krajów Unii Europejskiej. Dłużej pracują jedynie Grecy, a na drugim końcu listy znaleźli się Holendrzy. Z kolei jeśli chodzi o równowagę między pracą a życiem, to Polska jest w ogonku zestawienia.

Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

Źródło:
PAP

Cena akcji Tesli dynamicznie rośnie mimo opublikowania bardzo słabych wyników za pierwszy kwartał. Inwestorzy jednak szybko puścili to w niepamięć i entuzjastycznie zareagowali na ogłoszenie przez Elona Muska ambitnych planów zwiększenia sprzedaży. Kluczową rolę odgrywa zapowiedź wprowadzenia tanich, dostępnych cenowo dla klasy średniej, modeli aut elektrycznych.

Musk zapowiada nowe, ekonomiczne auto. Ceny akcji wystrzeliły

Musk zapowiada nowe, ekonomiczne auto. Ceny akcji wystrzeliły

Źródło:
Reuters, CNBC

Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają zmniejszyć liczbę plastikowych opakowań. Zakaz obejmie między innymi foliowe opakowania na warzywa i owoce, jednorazowe kubki, saszetki na keczup, a nawet miniaturowe opakowania z szamponem czy żelem pod prysznic. Aby zmiany weszły w życie, muszą zostać zaakceptowane przez państwa członkowskie.

Bliski koniec warzyw w plastiku, foliówek i keczupu w saszetkach. Unijne przepisy zostaną zaostrzone

Bliski koniec warzyw w plastiku, foliówek i keczupu w saszetkach. Unijne przepisy zostaną zaostrzone

Źródło:
PAP

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Takie informacje przekazał bank centralny w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP.

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Joe Biden podpisał ustawę, która może sprawić, że aplikacja TikTok przestanie działać w Stanach Zjednoczonych. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, zapewniał w filmie opublikowanym po decyzji prezydenta: "Nigdzie się nie wybieramy".

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie. Urząd nie chciał odpowiedzieć na pytanie redakcji biznesowej tvn24.pl o przyczyny zwolnienia.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do wprowadzenia krótszego tygodnia pracy. Aż 76 proc. firm biorących udział w badaniu Konfederacji Lewiatan nie popiera pomysłu wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Największy sprzeciw wyrażają duże przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy nie chcą 4-dniowego tygodnia pracy

Przedsiębiorcy nie chcą 4-dniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl