Przegląd prasy. Amerykańska jakość, chińskie ceny. Polska zamierza podbić świat zieloną technologią

Tech

Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubinf7020d4a-47c2-11e4-8f3d-0025b511229e

Pierwsze produkty wyjadą z nowej fabryki do Chin w 2016 roku – donosi "Rzeczpospolita". - W promowanym przez nas procesie produkcji uzyskamy jakość amerykańską w cenie produktów chińskich - mówi Grzegorz Putynkowski, wiceprezes CBRTP, które zrealizuje inwestycję.

W Polsce powstanie pierwsza fabryka ogniw krzemowych, które stosuje się do wyrobu paneli fotowoltaicznych. Będzie to też pierwszy zakład w Europie, który produkuje tak wydajne ogniwa. Inwestycję wartą 120 mln zł realizuje Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP) wraz z chińskim partnerem Solargiga Energy Holdings - piątym co do wielkości producentem ogniw krzemowych na świecie.

Polska technologia

Ogniwa powstawać będą w oparciu o polską technologię opracowaną przez Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Spółka przekonuje, że zastosowanie innowacyjnej technologii nie wpłynie na ceny ogniw, a nawet istnieje potencjał do ich obniżenia ze względu na konkurencyjne rynkowo warunki produkcji w Polsce. Fabryka powstanie na terenie jednej ze specjalnych stref ekonomicznych, negocjacje w tej sprawie jeszcze trwają. Projekt fabryki ogniw krzemowych zostanie zatwierdzony w styczniu 2016 r. Planowany termin jej oddania do użytku to koniec sierpnia 2016 r., a najwcześniej pod koniec przyszłego roku pierwsze komercyjne ogniwa wyjadą z polskiego zakładu do Chin.

Dla Polski oznacza to skok technologiczny i rozwój najnowocześniejszych gałęzi przemysłu, które przeżywają na świecie prawdziwy boom - pisze "Gazeta Wyborcza.

- W promowanym przez nas procesie produkcji uzyskamy jakość amerykańską w cenie produktów chińskich - mówi Grzegorz Putynkowski, wiceprezes CBRTP.

Autor: km / Źródło: PAP, "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin