Uwaga na ogłoszenia w internecie. Ostrzeżenie przed nową metodą oszustów

TVN24 Biznes

Wyłudzają pieniądze metodą "na lusterko". Sprawdź, jak nie dać się oszukaćTVN Turbo
wideo 2/4

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiadali na ogłoszenia zamieszczane na portalach internetowych dotyczące nagród za odnalezienie skradzionych pojazdów lub zaginionych zwierząt - poinformowała w piątek Komenda Stołeczna Policji.

Oszuści działali w ten sposób, że przerabiali zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniach. Wysyłali je telefonem do pokrzywdzonych osób z pytaniem, czy to jest ich własność. Uwiarygodniali tym samym, że mają znalezione rzeczy lub zaginione zwierzęta i żądali nagrody. Mężczyźni w rzeczywistości nie mieli tych rzeczy lub zwierząt, ani też nie wiedzieli, gdzie mogą się one znajdować. W niektórych przypadkach oszuści udawali sprawców kradzieży.

Jakie kary

Jak poinformowała policja, 30-letniemu Bartłomiejowi M. oraz 38-letniemu Tomaszowi L. przedstawiono ponad 40 zarzutów oszustwa. Sześć osób w porę zablokowało przelewy na ich konto na kwotę prawie 5 tysięcy zł.

W dwóch przypadkach na konta oszustów pieniądze wpłynęły. Zatrzymani mężczyźni zostali aresztowani. Za oszustwa grozi im do 8 lat więzienia.

Autor: mb / Źródło: PAP