Podwyżki w Volkswagenie. Mimo afery i rekordowej straty

Tech

shutterstock.comVolkswagen zdecydował o podniesieniu płac pracownikom w Niemczech

Po ujawnieniu skandalu z manipulowaniem pomiarem emisji spalin Volkswagen znalazł się w sporych tarapatach finansowych, ale mimo tego poinformował w piątek, że da podwyżkę swoim 120 tys. pracownikom zatrudnionym w Niemczech.

Pracownicy dostaną podwyżkę w wysokości 5 proc. w ciągu 1,5 roku - poinformował koncern z Wolfsburga. Wzrost płac dotyczy ok. 20 proc. globalnej siły roboczej Volkswagena, ale nie obejmuje pracowników Audi i Porsche, należących do grupy Volkswagena. Informacja o podwyżce pojawiła się tydzień po tym, jak ci sami pracownicy VW otrzymali roczną premię w wysokości 3950 euro, czyli o 1/3 mniej niż zazwyczaj.

Wielki skandal, wielkie koszty

We wrześniu ub. roku Volkswagen przyznał się do instalowania w swoich autach oprogramowania pozwalającego na manipulowanie pomiarem emisji spalin i zaniżanie pomiaru emisji tlenku azotu. Akcje koncernu spadły wówczas o 40 proc. Niemiecki producent, który mierzy się teraz z licznymi pozwami, zmuszony był utworzyć rezerwę w wysokości 16,2 mld euro na pokrycie spodziewanych kosztów związanych ze skutkami skandalu. Volkswagen zamknął rok 2015 rekordową stratą w wysokości 1,4 mld euro.

Szef Volkswagena przeprasza:

Szef Volkswagena przepraszaTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: