Podsumowanie 2015 roku. Dziesięć wydarzeń w świecie nowych technologii

Na czym polegała manipulacja Volkswagena?
Na czym polegała manipulacja Volkswagena?
TVN24 Biznes i Świat
Na czym polegała manipulacja Volkswagena?TVN24 Biznes i Świat

Rok w nowych technologiach to jak wieczność. W ostatnich 12 miesiącach byliśmy świadkami nie tylko niezwykłych premier, kluczowych wydarzeń, ale również głośnych afer.

Subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń i premier w 2015 roku.

1. Afera w Volkswagenie

Skandal w Volkswagenie wybuchł we wrześniu. Koncern został przyłapany na tym, że manipulował pomiarem emisji spalin w sinikach diesla. Oszustwo polegało na tym, że w normalnych warunkach pojazdy Volkswagena z silnikami dieslowskimi mają lepsze osiągi, ale zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej niż to dopuszczają amerykańskie przepisy. Natomiast w testach laboratoryjnych spełniają wszelkie normy.

Afera mocno odbiła się na niemieckim producencie. Sprzedaż aut Volkswagena w końcówce roku siadła. A mniejsze przychody ze sprzedaży to tylko początek kłopotów koncernu. Musi się on bowiem liczyć jeszcze z kosztami napraw setek tysięcy pojazdów na całym świecie, a także wysokimi odszkodowaniami.

Jednak skandal spalinowy w Volkswagenie ma też inny wymiar. Pokazał, że producenci tradycyjnych silników napędzanych paliwami doszli do ściany. Muszą sięgać po oszustwa, aby wykazywać się lepszymi wynikami. Eksperci twierdzą, że motoryzację czeka nowy etap, który będzie oparty na silnikach elektrycznych. Pokazują to też decyzje kolejnych gigantów, którzy zabrali się ostro do pracy nad pojazdami napędzanymi prądem i ekologicznymi autami.

Zatem afera spalinowa może nam wszystkim wyjść na dobre.

2. Wiedźmin podbija świat

To był rok twórców gry "Wiedźmin: Dziki Gon". Od majowej premiery polska produkcja dostała ponad 300 nagród. Jednak najważniejszą jej twórcy odebrali na początku grudnia. Mowa o The Game Awards 2015, czyli tzw. Oscarach dla gier. Trzecia część "Wiedźmina" zgarnęła najważniejszą statuetkę za grę roku 2015 roku wyprzedzając m.in. "Bloodborne" czy "Fallouta 4".

Nie ma wątpliwości, że "Wiedźmin 3" to wielki sukces CD Projekt RED. Gra w sześć tygodni od premiery sprzedała się w ponad 6 mln egzemplarzy.

Gra "Wiedźmin 3: Dziki Gon" opowiada o Geralcie z Rivii, wiedźminie, pogromcy potworów, który przyjmuje największy kontrakt swojego życia - musi odnaleźć Dziecko Przepowiedni, żyjącą broń, zdolną zniszczyć świat.

3. Krok ku tanim lotom w kosmos Elon Musk, amerykański miliarder i wizjoner właściwie mógłby otrzymać tytuł technologicznego człowieka roku. Jego biznesowe projekty wyprzedzają nie tylko konkurencję, ale również służą temu, aby życie na Ziemi (a także poza nią) było lepsze.

Jednym z ostatnich sukcesów Muska było zaprezentowanie rakiety Falcon 9, która po raz pierwszy w historii wystartowała i po kilkunastu minutach pionowo wylądowała w tym samym miejscu. Zdaniem ekspertów to kolejny krok w kierunku taniego podboju kosmosu. Technologia opracowała przez firmę SpaceX, która należy do Elona Muska, ma bowiem pozwolić na wielokrotnie użycie rakiet, a to znacznie obniży koszty takich wypraw.

Musk jest założycielem koncernu motoryzacyjnego Tesla Motors, który produkuje elektryczne samochody. Miliarder pracuje też nad stworzeniem w pełni autonomicznego auta, które będzie wozić pasażerów bez kierowcy. Inwestuje również w sztuczną inteligencję, która jego zdaniem jest ogromnym zagrożeniem dla gatunku ludzkiego. Musk obawia się, że np. roboty usamodzielnia się i przejmą władzę nad planetą. Dlatego miliarder wydaje własne pieniądze, aby rozwój sztucznej inteligencji był ostrożny i bezpieczny, bo tylko to może sprawić, że będzie ona korzystna dla człowieka. 4. Alphabet zastąpił Google

To była historyczna decyzja. Na początku października spółka Google zmieniła nazwę na Alphabet. Od tamtej pory Google stał się tylko częścią ogromnej spółki. Z perspektywy posiadaczy akcji Google'a niemal nic się nie zmieniło, ale była to symboliczny krok. Nowe otwarcie.

Wszystko po to, aby mocno zaakcentować, że od teraz (a tak naprawdę od dawna) Google to nie tylko internetowa wyszukiwarka. Google potrzebował zmiany, aby pokazać, że już jako Alphabet będzie wielkie pieniądze wkładał nie tylko w rozwój usług internetowych, ale również inne technologie, czyli np. prace nad zbudowaniem samosterownego samochodu, czy soczewki kontaktowymi dla diabetyków, które mierzą poziom glukozy we łzach. Co ważne wszystkie nowe działania będą tak samo ważne.

Obecnie w skład Alphabet wchodzi m.in. Google, czyli wyszukiwarka, serwis mapowy, YouTube, a także badawczo-rozwojowa firma biotechnologiczna Calico, spółki inwestycyjne Google Ventures i Google Capital, czy laboratorium badawcze Google X. Wszystkie spółki mają działać niezależnie od siebie, ale jednocześnie razem dla dobra Alphabet. 5. Windows 10 za darmo

Pod koniec lipca Microsoft zaprezentował nowy system Windows 10. Co ważne każdy użytkownik poprzednich wersji (Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1) może do końca czerwca 2016 roku dokonać aktualizacji zupełnie za darmo. Później system będzie kosztował około 120 dolarów.

Premiera Windowsa 10 była przełomowa nie tylko dlatego, że użytkownicy otrzymają nowy system zupełnie za darmo, ale również dlatego, że będzie on tworzony razem z nimi. Windows 10 nadaje się do użytkowania, ale - co podkreśla Microsoft - nie jest jeszcze doskonały. W jego udoskonaleniu mają pomóc właśnie użytkownicy, którzy na bieżąco wskazują błędy i potrzebne poprawki.

Nowy Windows 10 to także wielkie zmiany. System zyskał gruntownie odświeżony interfejs. Powrócił także klasyczny pasek Menu Start, którego brak w "ósemce" mocno doskwierał użytkownikom. Historyczną decyzją było również zamknięcie Internet Explorera. W zamian Microsoft dał użytkownikom nową przeglądarkę - Edge. Ich zdaniem jest ona zdecydowanie szybsza i bezpieczniejsza.

6. Premiera iPhone 6S i 6S Plus

Premiery nowych produktów Apple'a są uważnie śledzone na całym świecie. Nie inaczej było tym razem. W dniu kiedy zaprezentowano iPhone 6S oraz iPhone 6S Plus oczy fanów technologii były zwrócone na Bill Graham Civic Auditorium w San Francisco w Kalifornii. To tam 9 września poznaliśmy szczegóły dotyczące nowych iPhone'ów.

No dobrze, ale jakie są nowe iPhone'y? Modele zostały wyposażone w lepszy procesor Apple A9, a także zdecydowanie mocniejszy aparat, którego matrycę producent powiększył z 8 do 12 megapikseli. Taki sprzęt pozwala na nagrywanie filmów w wysokiej rozdzielczości 4K.

Cena iPhone'a 6s waha się od 199 do 399 dolarów, a iPhone’a 6s Plus od 299 do 499 dolarów. To, ile miłośnicy smartfonów od Apple’a będą musieli wydać, aby kupić nowy sprzęt zależy od pamięci, która dostępna jest w trzech wersjach: 16, 64, 128 gigabajtów.

Smartfon, tablet i "ołówek". Apple pokazało nowe zabawki
Smartfon, tablet i "ołówek". Apple pokazało nowe zabawkiTVN24 BiS

7. Wyciek z Ashley Madison

Dane 37 milionów osób, które korzystały z serwisu dla niewiernych małżonków wyciekły do sieci w sierpniu. Wielu osobom popsuło to nie tylko wakacje, ale również doprowadziło do rozpadu małżeństw, rozwodów, a nawet samobójstw.

Portal Ashley Madison reklamował się hasłem "Życie jest krótkie. Zafunduj sobie romans". Wizja niezobowiązującej przyjemności skusiła 64 mln osób na całym świecie. Wśród nich było też kilka tysięcy internautów z Polski. W Polsce najwięcej niewiernych partnerów zarejestrowało się w Warszawie (5979). Następnie na liście są mieszkańcy Krakowa (1736), Wrocławia (1564), Poznania (1340), Łodzi (791), Gdańska (685) i Katowic (650).

Kiedy ruszyło śledztwo, a sprawa nieco ucichła okazało się, że to nie koniec koszmaru użytkowników Ashley Madison. Wszystko przez to, że hakerzy, którzy wykradli dane niewiernych internautów są bardziej bezczelni niż wielu się wydawało. Obecnie cyberprzestępcy wysyłają papierowe listy do niewiernych małżonków, w których grożą ujawnieniem tajemnicy. W zamian za "spokój" chcą jednak pieniędzy.

8. Koniec Google Glass? Niekoniecznie

26.08.2015 | Mapa wiarołomnych Polaków według Ashley Madison
26.08.2015 | Mapa wiarołomnych Polaków według Ashley MadisonFakty TVN

Jednym z największych rozczarowań kończącego się roku była decyzja Google o zakończeniu sprzedaży Google Glass. Wielu twierdziło wówczas, że koncern uznał projekt za nieudany i zakończył jego rozwój. Tak jednak się nie stało. Wiemy, że Google nadal pracuje nad swoimi okularami. Jednak ich nowa wersja Enterprise Edition będzie miała zastosowanie tylko w biznesie. Oznacza to, że nie będzie powszechnie sprzedawana i ogólnie dostępna dla wszystkich.

Urządzenie będzie wyposażone w procesor od Intela, powiększony akumulator, a także moduł umożliwiający obsługę Wi-Fi, co może zwiększyć komfort strumieniowania wideo. Istotną nowością ma być także dioda, która będzie włączała się podczas nagrywania, co ma pozwolić na informowanie o tym osób w naszym otoczeniu.

Ma ona rozwiać jedną z największych kontrowersji dotyczących Google Glass, czyli tego, że stracimy ogromną część swojej prywatności, bo będziemy ciągle nagrywani przez użytkowników okularów. 9. Woda na Marsie

Pod koniec września NASA podzieliła się ze światem historycznym odkryciem. Kosmiczna sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) przy użyciu spektrometru zebrała dowody na to, że na Marsie jest woda. Okazało się, że na Czerwonej Planecie są miejsca, które na zdjęciach wyglądają jak ciemne smugi. W rzeczywistości jest to gleba nasączona m.in. wodą z solą i nadchloranem wapnia przez co woda na Marsie nie zamarza.

NASA podała, że dzięki odkryciu ludzkość dowiedziała się, że trzy miliardy lat temu planeta wyglądała zupełnie inaczej. Miała atmosferę, a na powierzchni (w części północnej) były dwa płynne oceany. Naukowcy uważają, że następnie planeta ucierpiała z powodu potężnej zmiany klimatu i dlatego na powierzchni nie ma już płynącej wody.

Woda na Marsie to przełom także dlatego, że zwiększa szansę na to, że istnieje bądź istniało tam życie.

10. Rok dronów

Mijający rok z pewnością był rokiem dronów. Latające urządzenia mają coraz więcej zastosowań. Nie służą już tylko do robienia zdjęć i filmowania. Coraz częściej wykorzystywane są m.in. do obserwacji i pilnowania majątku, tworzenia ortofotomap, badań archeologicznych, czy wizualizacji i modeli 3D. Zdaje się, że możliwości ich zastosowania obecnie ogranicza tylko wyobraźnia.

Drony wleciały pod strzechy. Latające maszyny można kupić niemal w każdym supermarkecie. Jak grzyby po deszczu wyrastają firmy oferujące profesjonalne usługi związane z dronami, a rynek sprzedaży nowych maszyn rośnie jak na drożdżach. Według szacunków polski rynek dronów jest w 2015 roku osiągnął wartość 164 mln złotych. Prognozy pokazują, że to dopiero początek.

Autor: Marek Szymaniak/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Edrflt / Wikipedia (CC0 1.0), World Super Cars / Wikipedia (CC BY-SA 3.0), CD Projekt, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

"W lutym 2024 roku polskie banki odnotowały zysk o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych" - wyliczyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w tym okresie 7,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

Dorota Bieniasz nie zostanie nowym prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć pod koniec lutego rada nadzorcza zatwierdziła jej kandydaturę na tę funkcję - informuje środowy "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że koalicja rządząca wybrała nowego kandydata. Ostateczna decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu.

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP, tvn24.pl

Igrzyska olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się już za kilka miesięcy. Organizatorzy już jednak przygotowują się do stawienia czoła bezprecedensowej fali cyberzagrożeń, które zostały spotęgowane przez dynamiczny rozwój technologii, przede wszystkim sztucznej inteligencji. Analitycy podkreślają, że oznacza to znaczącą zmianę w ich strategii obronnej.

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Źródło:
PAP

Rośnie liczba pracowników do zwolnienia. Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT.

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Źródło:
PAP

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek wieczorem w pierwszym głosowaniu projekt ustawy, wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. To inicjatywa premiera Rishiego Sunaka. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach parlamentarnych, ale budzi duże kontrowersje.

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Źródło:
PAP

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy-zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

We wtorek wystartowała nowa edycja programu DiscoverEU, w której można zdobyć ponad 35 tysięcy biletów na podróże pociągiem po Europie. Projekt skierowany jest do młodych Europejczyków w wieku 18 i 19 lat. Jak odebrać darmowe bilety na wakacyjne podróże po Europie?

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Źródło:
PAP

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP