PO: powinniśmy być gotowi na internet piątej generacji

Tech

ShutterstockW 2020 roku do sieci ramach internetu przedmiotów zostanie podłączonych około 200 mld urządzeń na całym świecie - argumentują politycy PO

Politycy PO zaapelowali w środę, aby ministerstwo cyfryzacji podjęło wszelkie starania niezbędne do wprowadzenia sieci 5G w Polsce. Zadeklarowali poparcie w realizacji spraw, które pozwolą osiągnąć Polsce sieć komórkową piątej generacji, czyli 5G.

- Jeszcze 20 lat temu telefonia komórkowa łączyła rozmowy między ludźmi, a dziś jest krwioobiegiem nie tylko gospodarki, ale także relacji między ludźmi - podkreślił poseł PO, Arkadiusz Marchewka na konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom do wdrożenia w Polsce sieci komórkowej 5G.

Gotowi na rewolucję?

- Bardzo istotnym wyzwaniem jest dzisiaj internet rzeczy i możliwości, które daje nam rewolucja cyfrowa - zaznaczył Marchewka minister cyfryzacji w gabinecie cieni PO. - Tylko w 2020 roku do sieci w ramach internetu przedmiotów zostanie podłączonych około 200 mld urządzeń na całym świecie. To pokazuje, że my na tę rewolucję i wprowadzenie internetu piątej generacji też powinniśmy być gotowi - dodał. B. minister cyfryzacji w rządzie PO-PSL europoseł PO i sprawozdawca raportu dotyczącego Planu działania UE na rzecz rozwoju sieci 5G oraz budowaniu europejskiego społeczeństwa gigabitowego w komisji ITRE, Michał Boni podkreślił, że Komisja Europejska w Europejskim Kodeksie Elektronicznej Komunikacji przedstawiła cały pakiet rozwiązań, niezbędnych do reformy regulacji telekomunikacyjnych. Boni wskazał, jak zmieni się życie dzięki sieci 5G. Europoseł wyliczył korzyści dla nauki, systemu zdrowotnego, a także rozrywki. - Będziemy mieli wideogry z wirtualną rzeczywistością; nowy autonomiczny samochód, który jadąc autostradą, wokół której będzie infrastruktura 5G, będzie przetwarzał informacje z zewnątrz, analizował i dostarczał informacje o decyzji o hamowaniu, o skręcie, w milisekundach - wyliczał europoseł.

Chodzi o wszystkie dziedziny życia

- Wszystkie dziedziny życia będą objęte 5G - podkreślił Boni. Jak dodał obecnie możemy dobrze skomunikować na jednym kilometrze kwadratowym 1000 urządzeń. W generacji 5G możliwa będzie komunikacja miliona urządzeń na kilometrze kwadratowym. W ocenie Boniego, wprowadzenie sieci 5G wymaga dużych inwestycji, nakładów prywatnych i publicznych, a także dobrego środowiska dla inwestorów. Kolejnym wymaganiem jest harmonizacja pasma częstotliwości. Zgodnie z decyzją Rady UE z 20 stycznia br. częstotliwości 700 MHz została zarezerwowana dla internetu 5G na terenie Unii Europejskiej. Obecnie częstotliwość ta wykorzystywana jest m.in. do transmitowania cyfrowej telewizji. Według europosła "niezbędne jest także przygotowanie nowych narodowych planów szerokopasmowych (określających kierunki i narzędzia budowy sieci szerokopasmowego dostępu do internetu - red.) we wszystkich krajach europejskich".

Ogromna szansa

Boni podkreślił także wagę uczestnictwa w testach i projektach pilotażowych. - Ja bym bardzo chciał, żeby polskie firmy i polski rząd uczestniczyły w przygotowaniach samochodu autonomicznego, a także w budowaniu infrastruktury wokół autostrad. Żeby autostrada z infrastrukturą nowoczesną 5G była nie od Berlina do Madrytu, tylko od Warszawy do Lizbony - mówił europoseł. Podkreślał konieczność kooperacji wszystkich podmiotów oraz współpracy z inwestorami i samorządami. - Sieć 5G jest dla Polski ogromną szansą - podkreślił Marchewka. Jak zwrócił uwagę, według organów UE, w 2020 roku każda europejska stolica powinna mieć internet nowej generacji 5G. - Chcemy, aby ministerstwo cyfryzacji podjęło wszelkie starania, do tego, aby zgodnie z założeniami, które zostały opracowane w instytucjach unijnych, Polska uczestniczyła i była jednym z liderów tego przedsięwzięcia - zaapelował. Poseł PO poinformował, że zwrócił się do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej z interpelacją. Marchewka oczekuje odpowiedzi m.in. na pytania dotyczące przygotowania harmonogramu wdrażania technologii 5G w Polsce, opracowania zmiany Narodowego Planu Szerokopasmowego oraz negocjacji ws. "uwolnienia" częstotliwości 700 MHz, niezbędnej do wprowadzenia internetu 5G. - Przekazujemy kluczowe pytania dotyczące 5G przekazujemy pani minister, jednocześnie deklarując poparcie w realizacji spraw, które pozwolą osiągnąć Polsce sieć komórkową 5G - oświadczył.

Niebezpieczna strona internetu. "Debata Kobiet":

Niebezpieczna strona internetu. "Debata Kobiet"

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock