Flirt wjechał do Katowic. Z pasażerami pojedzie w grudniu

Tech

PKP IntercityPKP Intercity oraz konsorcjum Stadler-NEWAG w sobotę w Katowicach po raz pierwszy zaprezentowali pasażerom swój najnowszy zakup - nowoczesne pociągi Flirt 3

PKP Intercity chwili się nowymi pociągami - Flirt 3. Spółka wraz z konsorcjum Stadler-NEWAG po raz pierwszy zaprezentowała skład pasażerom. Pociąg wjechał na dworzec w Katowicach. Oto najnowsze zdjęcia w barwach Intercity.

Pociągi mają zostać włączone do regularnego kursowania w grudniu tego roku. Wartość projektu to 1 mld 621 mln zł.

- Dzisiejsza prezentacja pojazdu została bardzo pozytywnie odebrana przez zwiedzających. To namacalny dowód zmian, jakie od trzech lat wdrażamy w Grupie PKP - powiedział Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity.

Pociągi produkowane są przez konsorcjum Stadler Polska Sp. z o.o. oraz NEWAG S.A. Umowa, poza dostarczeniem pojazdów, obejmuje również ich serwis przez kolejnych 15 lat.

Jak poinformowała tvn24bis.pl rzecznik PKP Intercity Zuzanna Szopowska, jest już gotowych 15 składów FLIRT3 z 20 zamówionych przez polskiego przewoźnika.

Flirt3PKP Intercity

Co w środku?

Flirt 3 składa się z ośmiu nierozerwalnych członów, których łączna długość to 150 m. W pociągu na pasażerów czeka 360 miejsc siedzących, w tym 60 w pierwszej klasie. Prędkość jaką będzie mógł osiągnąć pociąg to 160 km/h.

PKP zapewnia o wysokim komforcie podróży. Flirt 3 wyposażony jest bowiem: w klimatyzowaną, bezprzedziałową przestrzeń pasażerską; ergonomiczne fotele z gniazdkami elektrycznymi, nowoczesne toalety z przewijakami dla niemowląt, stojaki na rowery; przestrzeń na bagaż w każdym przedziale oraz wysuwane stopnie zakrywające szczelinę między pociągiem a peronem.

Ponadto, pociąg posiada automatyczne drzwi zewnętrzne i wewnętrzne; elektroniczny system informacji pasażerskiej; przyciski przywoływania obsługi pociągu oraz przedział barowy.

Co najważniejsze, Flirt3 posiada również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, przystosowane toalety, dwa miejsca na wózki inwalidzkie oraz urządzenia ułatwiające wjazd.

Flirt3 w KatowicachB.Banaszak | PKP Intercity

Pomyślne testy

Jak czytamy w komunikacie PKP Intercity, w lipcu Instytut Kolejnictwa zakończył testy pociągów produkowanych przez konsorcjum Stadler - NEWAG dla PKP Intercity. Wszystkie badania wypadły pozytywnie.

- Testy przeprowadzone przez Instytut Kolejnictwa posłużą do uzyskania dopuszczenia pojazdu do eksploatacji w Polsce - powiedział Christian Spichiger, prezes zarządu Stadler Polska i wiceprezes wykonawczy na Europę Środkową w Grupie Stadler Rail.

- Nowe pociągi wejdą do rozkładu jazdy już w grudniu. Obsłużą m.in. Katowice, Kutno, Toruń, Bydgoszcz, Konin, Szczecin, Olsztyn czy Kielce - tłumaczył Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity.

Pociągi mają kursować na następujących trasach:

- Warszawa - Kutno - Toruń - Bydgoszcz

- Olsztyn - Warszawa - Kielce - Kraków

- Gdynia - Bydgoszcz - Kutno - Łódź - Częstochowa - Katowice

- Kraków - Miechów - Opoczno - Łódź - Kutno - Konin - Poznań - Szczecin

Autor: mb/mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity