Smartfony z Androidem atakuje szkodliwa aplikacja. Dwa banki ostrzegają klientów

Tech

"Jak zrobiny taki błąd, informujemy swój bank" Rzecznik finansowy o procedurze odzywskiwania pieniędzy
wideo 2/5

PKO BP i mBank ostrzegają przed atakami na osoby, które korzystają z bankowości elektronicznej. Celem cyberprzestępców jest przejęcie pełnej kontroli nad telefonem. Narażeni na atak są właściciele smartfonów z systemem operacyjnym Android. "Podanie danych może umożliwić cyberprzestępcom kradzież pieniędzy z Twojego konta" - przestrzega mBank.

Złośliwa aplikacja atakuje smartfony z systemem operacyjnym Android. Po jej pobraniu na zainfekowanym telefonie i włączeniu aplikacji mobilnych banków, można zobaczyć "nakładkę", podszywająca się pod właściwą aplikację bankową. Wyłudza ona od użytkownika poufne dane.

"Dystrybucja takiej aplikacji może być przeprowadzona poprzez instalację aplikacji z autoryzowanych sklepów z aplikacjami na smartfony, z linka przesłanego w wiadomości SMS (zarówno z autoryzowanych, jak i nieautoryzowanych sklepów)" - czytamy w komunikacie mBanku.

Złośliwa aplikacja

Złośliwa aplikacja może przejąć kontrolę nad telefonem, wykonywać lub podsłuchiwać połączenia telefoniczne, a także wysyłać i odbierać wiadomości SMS.

"Celem przestępców jest przejęcie pełnej kontroli nad telefonem użytkownika poprzez m.in. przechwytywanie wiadomości SMS – w tym bankowych kodów autoryzacyjnych SMS, ale również wyłudzenie poufnych danych do logowania do bankowości elektronicznej" - ostrzega klientów PKO BP.

Jak dodaje PKO BP, jeśli telefon zostanie zainfekowany, złośliwe oprogramowanie można usunąć poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie. Należy także zmienić hasło do serwisu internetowego banku.

W ubiegłym tygodniu eksperci z firmy ESET ostrzegli przed nowym zagrożeniem atakującym telefony z systemem Android. Szkodliwe oprogramowanie DoubleLocker szyfruje dane i żąda okupu za odblokowanie telefonu.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock