Pierwszy samochód z Android Auto wyjedzie na drogi

Tech

HyundaiPołudniowokoreański Hyundai stał się pierwszym producentem samochodów, który zaoferował swoim klientom system operacyjny Google Android Auto

Południowokoreański Hyundai jest pierwszym producentem samochodów, który zaoferuje swoim klientom system operacyjny Google Android Auto. Na początku będzie on dostępny w modelu Sonata.

System Android Auto łączy samochód ze smartfonem i pozwala korzystać z aplikacji takich jak Google Maps za pomocą głosu, przycisków na kierownicy lub ekranu na desce rozdzielczej. Użytkownik może także wysyłać SMS-y (np. dyktując je głosowo), wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne lub słuchać muzyki z ulubionej aplikacji

Rywalizacja z Apple

Google poinformował, że do 2016 roku system będzie dostępny w 28 różnych markach takich jak Hyundai, Audi i Honda. Apple, który produkuje samochodowy system CarPlay, podpisał wcześniej podobne umowy z BMW, General Motors i Hondą. Hyundai Motor Group, do którego należy także Kia, jest piątym największym producentem samochodów na świecie. Koncern poinformował, że oprócz systemu Android będzie również oferował swoim klientom system Apple.

Będzie bezpieczniej

Jak twierdzi Hyundai, korzystanie z sytemu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Uruchomienie Android Auto blokuje bowiem ekran smartfonu, więc kierowcy nie są kuszeni, aby wciąż na niego spoglądać. Zdaniem ekspertów z firmy badawczej Euromonitor Google będzie miał przewagę nad Apple na rynkach wschodzących, takich jak Indie, ponieważ smartfony z Androidem stanowią tam 85 proc. wszystkich telefonów.

Autor: tol / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Hyundai