Pierwszy laptop, nowy tablet i linia telefonów. Microsoft z serią nowości

Tech

blogs.windows.comLumia 950 i Lumia 950 XL

Amerykański koncern Microsoft zaprezentował we wtorek swój pierwszy laptop, a także nowe urządzenia mobilne, w tym smartfony z rodziny Lumia, tablet i odświeżoną wersję opaski sportowej. Wszystkie urządzenia przygotowano do działania w środowisku Windows 10.

Nowy system operacyjny został opublikowany w lipcu; według zapowiedzi koncernu ma pomóc w zwiększeniu udziału Microsoftu na rynkach urządzeń mobilnych, które są na razie zdominowane przez Apple i Samsunga.

Nowości od Microsoft

Podczas prezentacji w Nowym Jorku koncern zaprezentował swój pierwszy laptop, Surface Book, który powstał specjalnie dla potrzeb systemu operacyjnego Windows 10. Posiada wyświetlacz o przekątnej 13,5 cala i jakości 267 pikseli na cal. Wyposażony jest także w gładzik wykonany ze szkła. Koncern rozpoczyna przedsprzedaż urządzenia w środę, a na półki sklepowe w Stanach Zjednoczonych ma trafić 26 października. Pokazano także nowe smartfony Lumia 950 i 950XL, które w listopadzie mają trafić do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Zaprezentowano także tańszy smartfon Lumia 550, który trafi na tamtejszy rynek w grudniu. Lumia 950 jest wyposażona w wyświetlacz o przekątnej 5,2 cala i sześciordzeniowy procesor, a większa Lumia 950XL ma ekran 5,7-calowy i ośmiordzeniowy procesor. Urządzenia posiadają do 32 GB pamięci, a także funkcję wideo o jakości 4K. Jedną z innowacji jest system chłodzenia płynami. Microsoft dodał, że pojemność urządzeń może być zwiększona do 2TB (terabajtów) poprzez dołączenie dodatkowej karty pamięci. Natomiast nowy tablet, Surface Pro 4, wyposażony jest w 12,3-calowy ekran o jakości 267 pikseli na cal. Za pracę urządzenia odpowiada procesor Intel Core szóstej generacji posiadający 16GB pamięci RAM. Podczas prezentacji Microsoft przekonywał, że urządzenie jest o 50 proc. szybsze od laptopa konkurencji - MacBook Air koncernu Apple. Amerykanie zapowiedzieli, że nowe urządzenia mobilne i laptop będą wyposażone w funkcję Windows Hello - umożliwiającą biometryczną weryfikację użytkownika i szybkie logowanie do systemu. Tożsamość potwierdzana jest m.in. przez skanowanie twarzy, tęczówki, albo odcisków palców. Microsoft pokazał też w Nowym Jorku odświeżoną opaskę do monitorowania aktywności fizycznej - Microsoft Band 2. Urządzenie ma być dostępne na rynku 30 października.

Microsoft pokazał Windows 10:

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: blogs.windows.com