Piech odchodzi, inwestorzy liczą na większe zyski. W którą stronę pójdzie Volkswagen?

Tech


Inwestorzy mają nadzieję, że po rezygnacji Ferdinanda Piecha ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej, Volkswagen będzie w stanie przywrócić rentowność na działalności podstawowej, naprawić niewłaściwe działania za granicą i porzucić szeroko zakrojone plany dotyczące przejęć - pisze Reuters.

Piech, szef globalnej ekspansji Volkswagena i ważny gracz w niemieckiej grupie motoryzacyjnej od ponad dwóch dekad, ustąpił ze stanowiska w sobotę, po przegranej batalii z szefem koncernu Martinem Winterkornem. Agencja pisze, że chodziło o głębszą strategię firmy.

Będzie lepiej?

Jak pokazały badania przeprowadzone przez firmę doradczą Evercore ISI, które cytuje Reuters, niemal 80 proc. inwestorów Volkswagena spodziewa się wzrostu wartości akcji koncernu po odejściu Piecha. Krok ten może bowiem pomóc grupie zwiększyć zarobki - czytamy.

W reakcji na wydarzenia w spółce jej akcje poszły w górę o 5 proc., a po południu były sprzedawane o ponad 4 proc. drożej, za 242,80 euro. - Odejście Piecha jest dobrą wiadomością dla Volkswagena. Ma on bowiem szansę, aby włączyć się teraz w bardziej opłacalne i cenniejsze biznesy - uważa analityk Evercore ISI Arndt Ellinghorst.

Zdaniem analityków plany polegające na zbudowaniu imperium motoryzacyjnego powinny teraz zostać przez grupę Volkswagena odłożone na inny czas. Ich częścią było choćby przejęcie kontroli na szwedzką Scanią. Piech chciał bowiem kupić takie marki jak Alfa Romeo i Fiat Chrysler.

Reuters przypomina, że pod rządami Piecha VW nabył już takie marki jak: Bugatti, Lamborghini, Bentley, ujednolicił swoje udziały w Seacie i podniósł swoją wartość w czeskiej Skodzie.

- Z powodu tej złożoności VW zaczynał uderzać w ścianę. Istnieje wiele kłopotliwych miejsc, którymi należy pilnie się zająć - podkreśla Ingo Speich, menedżer w funduszu Union Investment, posiadającym 0,6 proc. akcji uprzywilejowanych VW.

Inne punkty

Reuters zauważa, że szef VW Martin Winterkorn zamierza pobudzić słabnącą rentowność marki, odkładając m.in. plany zwiększenia oszczędności do 5 mld euro. Volkswagen ma się bardziej skupić na jakości wypracowywanych zysków niż na utrzymaniu pozycji lidera sprzedaży - czytamy.

Agencja podaje także, powołując się na źródła w koncernie, że VW będzie musiał zmienić strategię i dostosować się do rynków zagranicznych. Mówi się o wstępnych rozmowach z Chinami ws. rozwoju na tamtejszym rynku tanich pojazdów oraz próbach opracowania we współpracy z Brazylią małego SUV-a.

Autor: mn / Źródło: Reuters