Paryż przetestuje polskie autobusy. W grę wchodzi długi kontrakt

Tech

mat. prasoweParyż testuje autobus elektryczny firmy Solaris

Produkowany przez Solarisa elektryczny autobus Urbino 12 electric, przez dwa miesiące będzie jeździł w ramach testów po ulicach Paryża - poinformowała spółka w komunikacie. To wynik kontraktu na testy podpisanego przez polska firmę z francuskim przedsiębiorstwem transportu publicznego (RATP).

Zgodnie z umową nowe Urbino 12 electric zostanie po raz pierwszy zaprezentowane szerokiej publiczności podczas Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się w dniach od 30 listopada do 11 grudnia 2015 roku w stolicy Francji. Później autobus Solarisa będzie testowany w regularnym ruchu pasażerskim na paryskich liniach 21 oraz 147. Jeżeli maszyna sprawdzi się to najprawdopodobniej RATP podpisze z polskim producentem umowę właściwą.

Szansa na kontrakt

RATP planuje do końca 2025 roku całkowicie zrezygnować z autobusów zasilanych konwencjonalnymi silnikami spalinowymi.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości przetestowania nowego autobusu bateryjnego Solarisa. Testy Urbino 12 electric nowej generacji, wyposażonego w najnowsze rozwiązania techniczne, pozwolą nam jeszcze precyzyjniej rozrysować plany związane z rozwojem bezemisyjnego transportu w ramach programu Bus 2025 - powiedziała Marie-Claude Dupuis, dyrektor Departamentu Autobusowego RATP.

Andreas Strecker, prezes Solarisa przyznaje, że współpraca z RATP to duże wyzwanie. - Jestem pewien, że nasz nowy autobus elektryczny pokaże się na ulicach Paryża ze swojej najlepszej strony. Posłuży mu w tym jego nowa, lekka konstrukcja, wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, a także komfortowe wnętrze i niebanalny design - podkreślił.

Urbino 12 electric zostanie wyposażone w baterie o pojemności 240 kWh oraz system ładowania plug-in. Dodatkowo Solaris dostarczy zewnętrzną ładowarkę o mocy 80 kW.

Autobus będzie posiadał ponad 30 miejsc siedzących, z czego 16 dostępnych będzie z niskiej podłogi. Przestrzeń pasażerska zostanie wyposażona w LED-owe oświetlenie.

Obecne w kilku krajach

Bezemisyjne autobusy elektryczne Solarisa wożą już pasażerów w Niemczech (m.in. w Brunszwiku, Hamburgu, Dreźnie i Düsseldorfie), Polsce (w Warszawie, Jaworznie i Ostrołęce) oraz Szwecji (Västerås). Wkrótce wyjadą również m.in. na ulice Barcelony.

Solaris jest czołowym w Europie, polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino, autobusów specjalnych oraz tramwajów Solaris Tramino. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wyprodukowała ponad 12 tys. autobusów, które jeżdżą po drogach 29 krajów w blisko 600 miastach. W polskich fabrykach pracuje 2300 osób a blisko 500 osób zatrudnionych jest w zagranicznych oddziałach.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe