Orange chce zainwestować w bitcoinowe startupy. Wyprzedzi konkurencję?

Tech


Orange zamierza zainwestować w nadchodzących miesiącach w bitcoinowe startupy - informuje Bloomberg. Telekomunikacyjny gigant jest jednym z pierwszych dużych międzynarodowych operatorów, którzy zainteresowali się technologią stojącą za cyfrową walutą.

- Jest coś intrygującego w tej technologii, więc chcemy być tak szybcy, jak to tylko możliwe - powiedział Georges Nahon, prezes Orange Silicon Valley (OSV) w San Francisco. - To może być cyfrowa platforma przyszłości.

Atrakcyjny blockchain

Choć cena bitcoina spadła w ciągu ostatniego roku o ponad połowę, a jej perspektywy są niepewne, to inwestorów przyciąga oprogramowanie, na którym oparty jest bitcoin tzw. blockchain. Jest to sposób, w jaki informacja o stanie kont użytkowników jest zapisywana oraz przekazywana. - Technologia blockchain może być używana to taniego przesyłania pieniędzy pomiędzy różnymi krajami - powiedział Nahon.

Technologia zostać wykorzystana do m.in. ułatwiania przeprowadzania transakcji biznesowych, dotyczących m.in. bankowości, giełd czy ubezpieczeń.

Podobnie jak inni operatorzy, Orange buduje swój system mobilnego przesyłania pieniędzy. Koncern ma już ponad 12 mln użytkowników 14 krajach w Afryce i na Bliskim Wschodzie, dzięki uruchomieniu serwisu Orange Money. Jest to innowacyjna usługa, która pozwala ma przeprowadzenie transakcji finansowych za pomocą telefonu komórkowego. Korzystając ze smartfona można opłacić rachunki, przelać pieniądze, kupować towary i usługi oraz doładowywać mobilne konta.

Inwestycja w przyszłość?

Teraz telekomunikacyjny gigant chce rozszerzyć swoją działalność. Według Nahona, Orange Silicon Valley (OSV) rozmawia z dwoma bitcoinowymi start-upami i chce zainwestować w firmy po 20 tys. dolarów. Ale OSV to tylko część globalnego zespołu, który w sumie może wydać po 3 mln euro na każdą ze wschodzących firm. Orange ostatnio rozszerzył przedsięwzięcia związane z wysokim ryzykiem tworząc Orange Venture. Celem projektu jest wsparcie do 2020 roku 500 start-upów na całym świecie. - Mimo, że nasz własny dział badawczo-rozwojowy jest duży, to biorąc pod uwagę tempo innowacji, musimy uzupełniać własne pomysły tym, co robi świat zewnętrzny - powiedział Nahon.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto (lub grupy osób), która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel. W Polsce bitcoinami można już zapłacić za przejazd taksówką czy za pizzę zamówioną telefonicznie.

Autor: ToL//km / Źródło: Bloomberg