TVN24 Biznes | Tech

Obraz namalowany przez robota sprzedany na aukcji

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Za prawie 700 tysięcy dolarów (około 2,7 miliona złotych) została sprzedana grafika namalowana przez humanoidalnego robota Sophię. Dzieło zostało sprzedane w zyskującej na popularności formie NFT.

Robot Sophia, który został zaprezentowany w 2016 roku, stworzył swoją grafikę we współpracy z Andreą Bonaceto, artystą i partnerem w firmie inwestycyjnej blockchain Eterna Capital. W swoim cyfrowym dziele humanoid połączył elementy z prac Bonaceto i własnych rysunków.

Sam proces rozpoczął się od stworzenia przez Bonaceto kolorowego portretu Sophii, który następnie został przetworzony przez sieci neuronowe robota. Potem na tej podstawie Sophia samodzielnie namalowała interpretację obrazu, czyli swój autoportret.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Cyberartystka

Praca zatytułowana "Sophia Instantiation" została wystawiona na aukcję jako plik NFT, który zawiera 12-sekundowy klip wideo przedstawiający ewolucję portretu Bonaceto w cyfrowy obraz Sophii i jej autoportret. Do tego cyfrowego dzieła dołączono również namalowany przez robota obraz w tradycyjnej formie. Ostateczna kwota wylicytowana na aukcji to 688 tys. dol.

Dzieło "Sophia Instantiation" było częścią większej kolekcji obrazów Sophii wystawionych na sprzedaż. Wśród innych udostępnionych obrazów cyfrowych były portrety postaci zaangażowanych w budowę tego robota, w tym założyciela Hanson Robotics, Davida Hansona i badacza sztucznej inteligencji Bena Goertzela. Inne dzieła były sprzedawane w nakładach po 30 sztuk w cenie od 2500 lub 3000 dolarów (ok. 9,8 tys. lub 11,8 tys. zł) za sztukę.

W sumie sprzedaż prac Sophii przyniosła ponad milion dolarów (ok. 3,9 mln zł) zysku, o czym poinformowała Nifty Gateway, platforma NFT, która odpowiadała za aukcję.

Sophia, która została opracowana przez firmę Hanson Robotics z siedzibą w Hongkongu, zdobyła światową sławę dzięki swoim zdolnościom konwersacyjnym, realistycznym ruchom i złożonemu wyrazowi twarzy. Od czasu swojej aktywacji w 2016 roku występowała w talk show i przemawiała na konferencjach. Możliwe, że niedługo doczekamy się również głośnej wystawy prac świeżo upieczonej cyberartystki.

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości