Tech

Zarejestruj telefon na kartę, inaczej stracisz dostęp do sieci. Operatorzy pomagają

Tech

ShutterstockObowiązek rejestracji kart prepaid został wprowadzony w większości krajów europejskich.

Już wkrótce wszyscy korzystający z telefonów na doładowanie (prepaid) będą musieli je zarejestrować. Takich użytkowników w Polsce jest nawet 10 mln. Jeżeli tego nie zrobią, to operator wyłączy taka kartę. Zmiany mają związek z planowanym wprowadzeniem ustawy antyterrorystycznej, która zakłada m.in. brak anonimowości klientów.

Według założeń proponowanej ustawy antyterrorystycznej, jeszcze w tym roku karty prepaid, których użytkownicy nie dokonali rejestracji, mogą zostać zablokowane. Ale ostateczny, przewidywany termin, na rejestrację to 1 luty 2017 r.

W Polsce w użyciu jest 10 mln takich kart. Około 80-90 proc. kart jest niezarejestrowanych. Do operatora należy przesłać następujące dane: imienia, nazwiska oraz numeru PESEL. W przypadku dzieci poniżej 13. roku życia, karta musi być zarejestrowana na rodzica. Przedsiębiorcom wystarczy NIP lub REGON. Mieszkańcom Unii Europejskiej spoza Polski wystarczy dowód osobisty, natomiast z pozostałych państw - paszport lub karta pobytu.

Ci, którzy nie zarejestrują swoich numerów, utracą dostęp do podstawowych usług, jak połączenia czy wymiana wiadomości.

Operatorzy zachęcają

Obowiązek rejestracji kart prepaid został wprowadzony w większości krajów europejskich. Nie są nim objęci obywatele m.in. Wielkiej Brytanii czy Czech.

Aby ułatwić proces rejestracji, operator sieci Play zaproponował swoim klientom rozwiązania, które mają zachęcić do szybszej rejestracji. Łączy się to również z licznymi promocjami m.in. dodatkowym transferem danych, czy bonusami w postaci dodatkowych kwot na połączenia.

Orange Polska również zamierza przeprowadzić szeroką akcję komunikacyjną dla swoich klientów. - W tej chwili trudno nam jednak podać szczegóły, ponieważ ustawa jeszcze nie weszła w życie i nie znamy jej finalnego kształtu. W naszej akcji z pewnością będziemy kładli nacisk na edukację klientów jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych osobowych i nieprzekazywanie ich podmiotom nieupoważnionym - podkreślił Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Sieć Plus też umożliwia swoim klientom usług przedpłaconych rejestrację swoich kart. Mogą to zrobić w około 1300 punktach sieci sprzedaży usług Plusa oraz Cyfrowego Polsatu. Operator planuje jednak w najbliższym czasie zorganizowanie kampanii informacyjnej. - Objęci nią będą klienci prepaid wszystkich taryf i rodzajów ofert (głos i internet). Kampania prowadzona będzie cyklicznie, zarówno z wykorzystaniem wiadomości SMS, jak i maili, a przygotowane też będą materiały drukowane w naszych punktach sprzedaży. Mogę też zapewnić, że jako operator dołożymy wszelkich starań, aby poinformować wszystkich naszych klientów o obowiązkach wynikających z ustawy oraz zapewnić im wygodny sposób rejestracji numeru - poinformował Arkadiusz Majewski z sieci Plus.

Z kolei T-Mobile pracuje nad rozwiązaniami, które mają być najbardziej przyjazne dla klientów, jednak nie chce zdradzać szczegółów na ten temat.

Gronkiewicz-Waltz: ustawa antyterrorystyczna niepotrzebna:

Autor: PMB/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości