TVN24 Biznes | Tech

Nowy standard telewizji naziemnej. Rząd chce dofinansować zakup dekodera

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP
Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC
TVN24Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC

Rząd dofinansuje zakup dekodera po zmianie sposobu nadawania telewizji naziemnej - podano w wykazie prac legislacyjnych. W 2022 roku zmieni się standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej - dotychczasowy DVB-T zastąpi DVB-T2/HEVC.

W pierwszym półroczu 2022 roku w Polsce - podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej - wprowadzony zostanie nowy standard nadawania programów: DVB-T2/HEVC. Będzie on uruchamiany od marca do czerwca w czterech etapach obejmujących po kilka województw każdy.

Standard DVB-T2/HEVC - dofinansowanie na zakup dekodera

"Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany odbiornika na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Celem wprowadzenia dofinansowania w formie świadczenia na zakup dekodera umożliwiającego co najmniej odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC jest złagodzenie skutków społecznych zmiany standardu nadawania poprzez zapewnienie wszystkim gospodarstwom domowym możliwości nieprzerwanego odbierania telewizji naziemnej" - napisano.

"Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je – w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera" - napisał z kolei w komunikacie minister w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wniosek o dofinansowanie

Jak wskazano w rządowym komunikacie wnioskowanie o nowe świadczenie ma być bardzo proste. Do wyboru będzie kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika - członka rodziny lub domownika.

Po złożeniu wniosku - uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie.

Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 r.

- W najbliższym czasie rozpoczną się konsultacje projektu ustawy. Liczymy na sprawne prace - tak, aby pierwsze środki mogły trafić do potrzebujących gospodarstw domowych wraz ze startem pierwszego etapu wdrażania zmiany standardu - zaznaczył Cieszyński cytowany w komunikacie.

Zgodnie z założeniami ustawy - świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie.

Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.

Nowy standard telewizji

Nowy system ma zapewnić nowe możliwości i korzyści dla konsumentów. Widzowie mają zyskać wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. Oznacza to jednak, że dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy, gdyż odbiornik będzie musiał posiadać odpowiednie funkcje. Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu - DVB-T jak i nowego - DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień.

Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że aż 2,27 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizor lub kupić nowy dekoder.

Jeśli telewizor nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki "set-top-box" tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami.

Zmiana standardu telewizji - jaki telewizor kupić?

Kupując nowy sprzęt, warto zapytać sprzedawcę, czy telewizor:

- odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2;

- odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H);

- odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Ponadto jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

By móc oglądać telewizję w ultra wysokiej rozdzielczości 4K, to sprzęt powinien spełniać również wymogi:

- odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10;

- odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4.

Telewizja naziemna

Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) została uruchomiona w Polsce w 2013 roku. To właśnie wtedy rozpoczęło się cyfrowe nadawanie programów naziemnych. Za jej pośrednictwem do widzów w Polsce dociera ponad 30 programów, np. TVN oraz TVN7. Nadawane są one z rozmieszczonych w całym kraju naziemnych stacji nadawczych. W przyszłym roku zostanie pożegnany jednak standard DVB-T.

Sygnał DVB-T2 - co to jest

DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC, czyli naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. HEVC to standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości. Należy pamiętać, że standard DVB-T2/HEVC nie będzie wprowadzany w telewizjach satelitarnych i kablowych. Zmiany dotyczą tylko naziemnej telewizji cyfrowej.

Telewizja naziemna z sygnałem DVB-T2/HEVC - od kiedy?

Ta poważna zmiana będzie dotyczyć milionów odbiorców telewizji naziemnej. Operację przełączenia nadajników na nowy standard podzielono na cztery etapy, każdy z nich obejmie kilka województw. Zmiany rozpoczną się pod koniec marca 2022 roku i zakończą się w czerwcu 2022 roku.

Planowane terminy zmian w poszczególnych regionach:

- 28 marca 2022 roku: województwo lubuskie, dolnośląskie, opolskie,

- 25 kwietnia 2022 roku: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie,

- 23 maja 2022 roku: województwo łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie,

- 27 czerwca 2022 roku: województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców

Kancelaria premiera wskazała wcześniej w komunikacie, że w nadchodzących miesiącach rosnące zainteresowanie urządzeniami dla DVB-T2 mogą też próbować wykorzystać nieuczciwi sprzedawcy. "Należy szczególnie uważać na oferty telewizorów i dekoderów w podejrzanie niskich cenach. Korzystając teraz z wyjątkowo atrakcyjnej okazji, za kilka miesięcy możemy pozbawić się dostępu do naszych ulubionych kanałów" - alarmowała KPRM.

W ocenie ekspertów najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłki przy zakupie jest dokładne sprawdzenie parametrów oferowanego sprzętu. Kupując telewizor lub dekoder dobrze jest nie polegać tylko na opisie udostępnionym przez sprzedawcę, ale zajrzeć też do dostępnych informacji producenta.

Autor:/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości