Legendarna "cegła" powraca. Sprawdzamy, co ma w środku

Tech


Firma HMD Global zaprezentowała odświeżoną wersję kultowej Nokii 3310. Telefon na jednym ładowaniu ma wytrzymać nawet miesiąc (w stanie czuwania) i być sprzedawany w bardzo przystępnej cenie. Choć nie znajdziemy w nim wielu udogodnień znanych ze współczesnych smartfonów.

Prezentacja nastąpiła podczas niedzielnej konferencji poprzedzającej branżowe targi telekomunikacyjnych MWC w Barcelonie.

Nowa "cegła" jest lżejsza i węższa od swojego pierwowzoru, to oczywiście efekt tego, że wiele elementów wykorzystanych w produkcji uległo pomniejszeniu.

Nokia 3310 jest do tego stopnia "tradycyjna", że nie posiada dotykowego wyświetlacza a jedynie klawiaturę fizyczną. Do tego oferuje wyświetlacz QVGA o przekątnej 2,4 cala z dodatkową warstwą polaryzacyjną, która ma poprawić widoczność w słoneczne dni.

Telefon nie korzysta z żadnego ze znanych systemów. Oparty jest natomiast na systemie Nokia Series 30+ i oferuje łączność 2G. Wymiary słuchawki to 115.6 x 51 x 12.8 mm.

Co w środku?

Telefon posiada 16 MB wbudowanej pamięci (można ją rozszerzyć za pomocą karty microSD do 32 GB), aparat 2 Mpix, radio FM i odtwarzacz MP3. Znajdziemy w nim również gniazdko słuchawkowe jack 3,5 mm, Bluetooth 3.0 oraz złącze USB 2.0.

Dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych - żółtej, szarej, czerwonej i niebieskiej.

Producent chwali się, że o bateria o pojemności 1200 mAh pozwoli na 22 godz. ciągłych rozmów, 51 godz. odtwarzania muzyki i miesiąc w trybie czuwania.

W telefonie, podobnie jak w poprzedniku, nie mogło zabraknąć klasycznego dzwonka Nokia Tune i popularnej gry Snake.

W nowej Nokii 3310 nie mogło zabraknąć gry SnakeHMD Global

Telefon pojawi się w sprzedaży w drugim kwartale tego roku, a jego cena to 49 euro, czyli ok. 210 zł.

Oprócz 3310 HMD Global pokazało również Nokie 3 i 5. Spółka zapowiedziała, że dostępna do tej pory tylko w Chinach Nokia 6 trafi do globalnej sprzedaży.

Nokia 3310 dostępna jest w czterech wersjach kolorystycznychHMD Global

Legendarny telefon

Model 3310 pojawił się na rynku w 2000 roku. Telefon był bardzo dobrze oceniany przez użytkowników. Chwalono go m.in. za niezawodność, długi czas pracy baterii i wytrzymałość.

Podobnie, jak kilka innych modeli Nokii z tamtego okresu nazywany był "cegłą". Określenie odnosiło się do jego rozmiaru, ale również do odporności na wszelkie upadki. Z tego względu telefon stał się bohaterem licznych memów. Nazywany "czołgiem wśród telefonów" mógł zostać zniszczony ponoć tylko przez ogień Mordoru, a kiedy upadał na podłogę… niszczył podłogę.

Na całym świecie wyprodukowano go w liczbie ponad 126 mln egzemplarzy.

Prawami do słynnej marki i cennych wciąż patentów Nokii dysponuje obecnie firma HMD Global (pracuje w niej wielu byłych pracowników Nokii).

Kilka lat temu Nokia dominowała na światowym rynku telefonów komórkowych, ale jej panowanie zakończyło się wraz z pojawieniem się pierwszego iPhone’a dziesięć lat temu. Epoka Nokii skończyła się 25 kwietnia 2014 roku, kiedy Microsoft kupił od fińskiej firmy dział urządzeń i usług.

Zobacz materiał ToTeraz o powrocie legendarnego telefonu

Autor: tol/gry / Źródło: BBC